Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Aralık 2020 Pazartesi 11:06:52

Tüm Annelere 12 Ay Boyunca Her Ay 600 TL Ödeme Yapılacak! PTT’den Hemen Alınabilecek!

Annelere PTT’den ödeme! Her Anneye 600 TL ödeme yapılıyor. Bir çok anne bu ödemelerden haberdar olmadığı için ödemeyi alamıyor. Bizde sizler için annelere yapılan bu ödemeyi derledik! İşte Annelere yapılacak 600 TL değerinde nakit ödeme ve detayları. Geriye dönük de ödeme alabiliyorsunuz. PTT üzerinden alınan destekler için Yıl sonu ödemesi biriken anneler hızlı alması isteniyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, salgın dönemiyle birlikte, kadınlara verilen destekler konusunda sürekli yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Çeşitli destek ödemeleri farklı koşullara ve ihtiyaçlara sahip kadınların koşulları değerlendirilerek gerçekleştiriliyor. Bu sayede kadınlar için daha rahat bir ekonomik koşul sağlanmaya çalışılıyor.

600 TL olan bu destek 12 ay boyunca nakit olarak verilecek. Ölü doğum gerçekleştiren anneler haricinde, tüm doğum yapan annelere ödenecek olan bu destek için başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru sırasında çocuğun kimliği, anne veya babanın bilgileri gerekecek. Bu bilgilerle birlikte Süt parası ve doğum destek ödemesi başvurularınızı hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Yardım Desteği

2015 Yılında 15 Mayıs itibariyle başlayan bu destek ödemesi, bu tarihten itibaren sağ olarak doğan her çocuk için annelere ödeniyor. Doğum destek ödemsi başvurusu yapan kişilerin incelemeleri kısa süre içerisinde tamamlanıyor ve başvurulan ay itibariyle PTT aracılığıyla destek ödemelerini almaya başlıyorlar. Bununla birlikte kamu personelleri ve sözleşmeli çalışan kişiler için yapılan doğum destek ödemeleri farklı başvuru sistemine sahip.

Doğum Yardım Desteği Başvuruları Nasıl Sorgulanır?

Doğum Yardım desteği için yapılan başvuru sonrasında, başvurunun ne durumda olduğu sorgulamaları E-Devlet alt yapısı aracılığıyla gerçekleştirilebilir. İlgili bölümde ki arama kısmına doğum parası şeklinde yazara arama yaptırdığınızda, başvurunun ne durumda olduğunu anında görebilirsiniz. Bununla birlikte 183 ve 144 telefon numaraları aranarak, başvurularını yapabilir, başvuru sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruları onaylanan kişilerin, onayın sonrasındaki bir ay içerisinde, PTT şubelerine giderek ödemelerini almaları gerekiyor.

Doğum Sonrası Yarım Gün İzin Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ nda SSK altyapısında çalışan kadınlar, doğum öncesi ve sonrasında olmak üzere, yarım gün çalışarak, tam çalışmış gibi aylık alabiliyorlar. İlk defa doğum yapan anneler 15+15, ikinci doğumunu yapan anneler 15+15+15+15 ve üçüncü defa doğum yapmış annelerse 15+ 15+15+ 15+ 15+ 15 olacak şekilde yarım gün çalışabiliyorlar. Yarım gün çalışmalarına karşın alacakları maaş tam gün üzerinden hesaplanıyor.

Bunun yanında birden fazla çocuğun bir batında doğması durumunda + 30 gün ekleme yani süreye iki ay ekleme yapılıyor. Yarım Gün İzin Sisteminde tam maaş alan kadınlar yarım gün çalışıyor ve tam maaş alıyorlar. Bu maaşların yarısı devlet , kalan yarısı ise işveren tarafından karşılanıyor. Buna göre kadınların hafta boyunca 45 saat çalışması gerekiyor ve bu çalışma saatini ikiye bölebiliyorlar.

Doğum Yardım Desteği Nedir?

Doğumları teşvik etmek ve doğum sonrasında oluşan masraf artışlarına katkıda bulunak amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından veriliyor. Bu ödemeler başvuru onayından sonra 1 ay içerisinde PTT Bank aracılığıyla yapılıyor. Bir defalık yapılan bu destek ödemesi için, anne ve bebeğin sağ olması koşulu bulunuyor. Doğum yardım destekleri ilk doğumda 200 TL, ikinci çocuk doğumunda 400 TL, üçüncü çocuk içinse 600 TL olarak veriliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı