Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

24 Ekim 2020 Cumartesi 23:27:17

Son Güncelleme: 24/10/2020 23:26:48

Tüm elektrik faturalarına 142 TL yardım yapılacak! İşte ilgili kanun teklifi detayları!

Korona virüs salgın hastalığı sebebiyle ekonomik açıdan zorluk yaşayan ihtiyaç sahipleri devlet tarafından pek çok yardım kampanyasından faydalanma fırsatını elde etmektedir. Özellikle dar gelirli vatandaşlar için son zamanlar da gündemde yer alan konular arasında elektrik faturası yardım desteği bulunmaktadır. Aylık 200 KW tutar ile birlikte 142 TL elektrik fatura desteği verilmesi için gündemimizde yer alarak meclise kanun teklifi sunuldu.

Korona virüs salgın hastalığı sebebiyle ekonomik açıdan zorluk yaşayan ihtiyaç sahipleri devlet tarafından pek çok yardım kampanyasından faydalanma fırsatını elde etmektedir. Özellikle dar gelirli vatandaşlar için son zamanlar da gündemde yer alan konular arasında elektrik faturası yardım desteği bulunmaktadır. Aylık 200 KW tutar ile birlikte 142 TL elektrik fatura desteği verilmesi için gündemimizde yer alarak meclise kanun teklifi sunuldu. Kanun teklifi doğrultusunda yasalaştı an itibariyle dar gelirli aileler için aranılan şartları taşımaları ile her ay düzenli olarak 142 TL elektrik faturası ödeme fırsatı sunulacak. Detaylar haberimizde…

Çin’in Wuhan eyaletinde tüm dünyaya yayılma hızı hızlı bir şekilde gerçekleşen korona virüs salgını sebebiyle pek çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine sebep olunmuştur. Böylelikle alınan tedbirler doğrultusunda ne yazık ki gün geçtikçe ekonomik kayıplar meydana geldi. Çok sayıda işletme zorunlu olarak kapatılarak hem ekonomi hem de işletmelerde çalışan kişiler için devlet tarafından 1000 TL pandemi yardımı, kira yardımı, kısa çalışma ödeneği, İşsizlik maaşı gibi pek çok sayıda destek ödemesi sağlanarak maddi açıdan destek sağlandı.

ELEKTRİK FATURLARI İÇİN BELİRLENEN KANUN TEKLİFİ MECLİSE SUNULDU!

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından konu hakkında detaylı bilgiler meclise kanun teklifi olarak sunuldu. 6446 sayılı elektrik piyasası kanununda yapılan değişikler doğrultusunda kanın teklifi ile birlikte dar gelirli aileler için bu zorlu süreç içerisinde 200 KW elektrik faturası yardım desteği verilmesi istendi.

Kanun teklifi doğrultusunda;

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yapılan tespitlere göre, toplam aylık geliri brüt asgari ücretten az olan ailelere ait hanelerde kullanılan elektriğin 200 kilowatt saate kadar olan bölümü Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından üç aylık dönemler halinde geri ödeme yöntemiyle karşılanması: 200 kilowatt saati aşan kullanımın ise yürürlükteki tarife üzerinden faturalandırılması amaçlanmaktadır.’’ İfadeleri kullanıldı.

Verilen bu kanun teklifinin kabul edilmesi ve yasalaşması ile birlikte toplam aylık geliri brüt asgari ücretten daha az olması ile ailelere aylık 200 KW elektrik fatura yardımı desteği sağlanacak. 1 KW / saat ücreti üzerinden hesaplandığında 0.7102 X 200 KW = 142 liralık fatura desteği verilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ile alakalı olarak elektrik faturaları bu doğrultuda ödenmesi ön görülmektedir. Eğer kanun yasalaşır ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 3 aylık dönemler halinde ödenmesi ön görülmektedir. Günümüzde pek çok vatandaş tarafından bu kanunun yasalaşma dört göz ile beklentiye girdi. Yasa kabul edilmesi ile başvuruları başlayacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı