Tüm vatandaşlara kredi kullanabilme hakkı verildi: Herkese 6 bin TL kredi verildi!

Tüm vatandaşlara kredi hakkı verilmişti. Korona virüs sebebiyle işsiz kalmış, işinden kovulmuş ve daha nice vatandaşımıza 10.000 TL kredi kullanabilme hakkı verilmişti. Kamu bankaları tarafından eş zamanlı olarak başlatılmış olan Temel ihtiyaç destek kredisi bağlamında her vatandaşa isteklerine göre 10.000 TL, 7.500 TL ve 5.000 TL kredi verilecekti. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aracılığı ile verilecek olan krediye ilk başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde başladı.

Tüm vatandaşlara kredi kullanabilme hakkı verildi: Herkese 6 bin TL kredi verildi!

Tüm vatandaşlara kredi hakkı verilmişti. Korona virüs sebebiyle işsiz kalmış, işinden kovulmuş ve daha nice vatandaşımıza 10.000 TL kredi kullanabilme hakkı verilmişti. Kamu bankaları tarafından eş zamanlı olarak başlatılmış olan Temel ihtiyaç destek kredisi bağlamında her vatandaşa isteklerine göre 10.000 TL, 7.500 TL ve 5.000 TL kredi verilecekti. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aracılığı ile verilecek olan krediye ilk başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde başladı. Korona virüs mağduru olmuş tüm vatandaşlarımıza ilaç gibi gelecek olan bu yeni kredi modeliyle tüm halkımızın moralleri yükseltilmişti. Ancak vatandaşlarımızın rahatlaması biraz daha zor hale geldi. Evet, kredi şöyle geriden bakıldığı zaman müthiş bir kredi gibi görünüyordu. Yüzde 0,49 faiz, 6 ay erteleme ve kolay sabit aylık taksitler ile beraber ödenecek olan kredide her şey 11 Nisan 2020 tarihine kadar yolunda gidiyordu. Ancak 11 Nisan 2020 tarihinde ilk kredi başvuruları onaylanmaya başladı. Aradan geçen 10 gün boyunca hata yaptıklarını ve başvuran herkese 10.000 TL, 7.500 TL ve 5.000 TL kredi verebileceklerini düşünen bankalar hatalarının farkına vardı

ÖDEMELER EKSİK YAPILDI!

Ödemelerin tamamı eksik yatırılmadı ancak büyük bir bölümü 6 bin TL ve 3 bin TL olarak yatırıldı. İlk başvurusu onaylanan 250.000 kişinin sadece 10.000’i 10.000 TL kredi kullanabildi. Geri kalan 240.000 kişinin bir kısmı 6 bin TL bir diğer kısmı ise 3 bin TL kredi alabildi. Halk bu duruma isyan edince sistemde hata olduğunu en kısa sürede düzeltileceğini ifade ettiler. Üst limiti 10 bin TL olan bir kredi modelinin halledilebilmesi bu kadar zor olmamalıydı. Tek şart olarak verilen 5 bin TL ve altı geliri olan vatandaşlara verilecek olması zaten ne kadar şiş bir başvuru sayısı olacağının sinyalcisiydi. Ancak bankalar bunu göremedi.

ÖDEMELER DÜZELTİLECEKTİ!

Ödemelerin düzeltileceğinden bahseden bankalar aradan neredeyse 30 gün geçmesine rağmen hala herhangi bir gelişme sağlamadı. İlk başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde alınmıştı ve şu an ki tarih 4 Mayıs 2020. Aradan geçen 34 günlük açığın ve eksik yatırılan paraların hesabını kimse vermiyor.

OLAN YİNE HALKA OLDU!

Ne kamu bankalarından ne de hükümet herhangi bir açıklama yapmıyor bu konuda. Mahcubiyet ve mağdur etmekten dolayı kimse çıkıp özür dilemiyor, ödemeleri geri toplayıp kim ne kadar başvuru yaptıysa başvuru yaptığı miktarı almıyor. 30 gün içerisinde kredi başvurusu yapan kişi sayısı toplam 4,5 milyon vatandaş. Toplam 27 milyar TL kredi tahsisi yapıldığı söyleniyor ancak alınan paralar ortada. Başvurmak isteyenler için başvurular hala devam ediyor.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

ZİRAAT BANKASI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

HALKBANK BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

VAKIFBANK KREDİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ


Yukarıda vermiş olduğumuz linklerde tüm bilgileri doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

  • 5 bin TL altında hane gelir sahibi olmak
  • KYK ve burs almıyor olmak

YORUM EKLE