Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

24 Ekim 2020 Cumartesi 22:10:22

Üç Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Erken Emekliliğin Formülü

Birçok vatandaş yıllar boyunca çalışarak emekli olma hayalini kuruyor. Ancak günümüz koşullarında emeklilik için gereken yaş koşulu ve diğer koşulların zor bir şekilde karşılanmasından dolayı emekli olmak çok daha zor bir hale dönüşüyor. Çalışanlar ise yıllar boyunca prim ödemesini yaptıktan sonra bile yaş koşulunu sağlayamadığından emekli olamıyor.

Birçok vatandaş yıllar boyunca çalışarak emekli olma hayalini kuruyor. Ancak günümüz koşullarında emeklilik için gereken yaş koşulu ve diğer koşulların zor bir şekilde karşılanmasından dolayı emekli olmak çok daha zor bir hale dönüşüyor. Çalışanlar ise yıllar boyunca prim ödemesini yaptıktan sonra bile yaş koşulunu sağlayamadığından emekli olamıyor. Fakat geçtiğimiz günlerde gelen bir haber doğrultusunda emekliliğin 3 buçuk yıl daha erken olabileceğini söyleyebiliriz. Farklı bir erken emeklilik formülü olan 3 buçuk yıl erken emeklilik birçok çalışanın dikkatini çekmeyi başardı. Erken emeklilik için de gereken koşullar açıklandı.

Kişilerin işe girdikten sonra en çok merak ettiği konu olan emeklilik koşulları bugünden itibaren kökten bir değişikliğe giriyor. Bu değişiklik ile birlikte kişiler erken bir şekilde emekli olabilecek. Bu erken emeklilik ile birlikte de emekli aylıkları düşük tutarlardan yatmayacak. Emekli maaş farkları da SGK tarafından yatırılarak maaş tutarları yükseltilecek Yılsonuna kadar geçerli olması beklenen 3 buçuk yıl erken emeklilik durumu ise şimdiden çalışanları heyecanlandırmaya yetti. Erken emekliliğin nasıl olacağı ve başvuruların nasıl yapılacağı ise halen merak konusudur. 3 buçuk yıl erken emekli olmak isteyen kişiler de bu konuda net bir açıklama bekliyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN KOŞULLAR VE DETAYLAR

Çalışanların işe girerken en çok merak ettiği emeklilik durumları artık değişti. Bugünden itibaren geçerli olan emeklilik koşulları ise son 7 yılın baz alınmasıyla gerçekleşecek. Genel olarak ise sigorta girişi çok daha erken olan kişilerin daha erken yaşta emekli olabildiği bilindiğinden dolayı primlere ve sigorta girişine dikkat etmek gerekiyor. Kadın erkek fark etmeksizin önemli olan sigorta girişleri erken emekliliğin temelini oluşturuyor. Sigorta şirketlerince tanınan erken emeklilikte ise son 7 yılın son prim ödeme tarihleri baz alınarak bir işlem yapılıyor. Kişilerin ise sigorta prim ödeme tarihlerine göre erken emeklilik söz konusu oluyor.

Erken emeklilik için de 1 Ekim 2008 tarihi kritik bir tarih oluyor. Bu tarihten önce sigorta girişi yapılan kişiler 3 buçuk yıl erken emekli olabiliyor. Erken emekli olma hakkı tanınan kişilerin ise yapması gereken SGK bünyesine başvurarak emeklilik için gereken işlemleri başlatmak oluyor. 7 yıl içerisinde 1261 gün prim ödemesini yapmış olan kişiler erken olabiliyor. Bu prim günü son 7 yılda tamamlanmamış ise erken emeklilik hakkı tanınmıyor. Kişilerin emeklilik için son 7 yıla dikkat etmesi gerekiyor. Erken emeklilikte buna göre bir planlama yapılıyor.

KADINLARDA ERKEN EMEKLİLİK

Emeklilik konusunda bilindiği üzere kadınlar erkeklerden çok daha erken bir şekilde emekli olabiliyor. Birkaç yaş farklı olan emeklilik ise aynı şekilde son 7 yıla göre hesaplanıyor. Erken emekli olmak isteyen kadınların bu noktada daha erken yaşta emekliliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Erken emeklilikte ise kadınların herhangi bir maaş farkına uğramadığı da belirtiliyor. Dolayısıyla prim ödemelerini tam olarak yatıran ve geciktirmeyen kadınlar 3 buçuk yıl erken emekli olarak emekli aylıklarını sonraki aydan itibaren alabiliyor. Günümüz koşullarında oldukça büyük bir avantaj olan bu erken emeklilik ise her geçen gün daha da talep edilen bir konu olarak gündeme geliyor.

Erken emeklilik konusunda 1999 tarihinden önce sigorta girişi yapılan kişilerin çok daha avantajlı olduğu da bir diğer nokta oluyor. 2008 yılına kadar sigorta girişi yapılanlar da bir diğer önemli sigorta girişine sahiptir diyebiliriz. Bu kişiler çok daha erken yaşta emekli oluyor.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı