Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

1 Kasım 2020 Pazar 18:17:04

Son Güncelleme: 01/11/2020 18:17:12

Uyum Yasasıyla Emekliye İntibak Zammı geliyor! SSK, SGK ve Bağkurluya 355 TL Ödeme yapılacak

Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaşlarında muazzam zamlar yaşatacak ayarlamada son durum nedir? 2020 emeklilik ayarlaması düzenlemesine ilişkin araştırmalar devam ediyor. Emeklilere yönelik yapılan ayarlama yasal hale gelirse milyonlarca emeklinin maaşında 455 TL'ye varan ek ödeme artışı olacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri 2020'de maaşlarında düzeltme zammı alıp almayacaklarını merak ediyor. Uyum yönetmeliği Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde mi? Tartışıldı mı? Bu soruların cevaplarını haberimizde aradık.

Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaşlarında muazzam zamlar yaşatacak ayarlamada son durum nedir? 2020 emeklilik ayarlaması düzenlemesine ilişkin araştırmalar devam ediyor. Emeklilere yönelik yapılan ayarlama yasal hale gelirse milyonlarca emeklinin maaşında 455 TL’ye varan ek ödeme artışı olacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri 2020’de maaşlarında düzeltme zammı alıp almayacaklarını merak ediyor. Uyum yönetmeliği Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde mi? Tartışıldı mı? Bu soruların cevaplarını haberimizde aradık.

2000 öncesi ve sonrası emekliye ayrılanlar arasındaki emeklilik farkının giderilmesi gerektiğini belirten TÜED Başkanı, düzeltme talebini yineledi. Emekliler için yapılan ayarlamadaki son durum nedir? Emekliler için ayarlama yapılırsa milyonlarca emeklinin maaşı artacaktır. Emeklilik uyum zammı ile ilgili gelişmeler, son dönemin en çok konuşulan ve araştırılan konularından biri olarak dikkat çekiyor. Milyonlarca emeklinin ek ödeme müjdesini ifade eden düzeltme düzenlemesi ile 2000 öncesi ve sonrası emekli olanların maaşlarının “uyum sağlaması“, yani maaşlarının uyumlu hale getirilmesi hedeflenmektedir. Artışı getirecek ayarlama düzenlemesine sahiptir. 2000 yılından sonra emekli olanlar için emekli maaşları Meclis gündemine girdi mi? Gözler Parlamento’nun üzerindeyken uyum yönetmeliği ne getiriyor? Ayar zammı için kimler uygun olacak? Bu soruların cevabı da merak ediliyor.

2000 yılı öncesi ve sonrası emekli olanların aldıkları emekli maaşlarında en az 300 TL fark olduğu belirtiliyor. 2020 yılında yapılması beklenen emeklilik ayarlaması düzenlemesi ile bu farkın uyumlu hale gelmesi ve maaşlarının uyumlulaştırılması bekleniyor. 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar haklarını kaybetmeden çoğalacak. Ekim 2008’den sonra emekli olanların da çalışma sürelerinin artması ile emekli maaşlarını kaybettiklerine dikkat çekildi.

Emekli Maaşlarında Artış Ne Kadar Olacak?

Emeklilik maaşlarının ayarlanmasıyla birlikte en az 55 TL, en fazla 355 TL zam bekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yeterli çoğunlukla kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girip emeklilik intibak düzenlemesinin yeterli çoğunlukla kabul edilerek milyonlarca emekliye 55 TL artışla 355 TL’ye verilecek.

2020 Düzenleme Yönetmeliğindeki Son Durum Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde SGK ile bilgi alışverişi yapılarak emeklilik uyum çalışmaları devam etmektedir. Emeklilik ayarlaması düzenlemesinin 2020 yılı sonuna kadar çıkması beklenirken, korona virüs salgını nedeniyle bu sürecin uzatılabileceği ve 2021’e ertelenebileceği de iddia ediliyor.

Emekli 355 TL Zam Ayarlama Düzenlemesi

2000’den önce emekli olanlar, 2000’den sonra emekli olanlara göre daha avantajlı bir konumdadır. 2000’den sonra emekli olanların, 2000’den önce emeklilere uyum düzenlemesiyle uyumlaştırılması beklenmektedir. Ayarlama düzenlemesi ile emekliler için 55 TL veya 355 TL arasında maaş zammı planlanıyor. Bu noktada hükümetin harekete geçmesi ve TBMM’de yapılan görüşmelerin ardından bir düzeltme düzenlemesi çıkması durumunda yaklaşık 5 milyon emekliye 55 TL ile 355 TL arasında zam alacak.

Uyum Yasası Ne Zaman Çıkacak?

2000 yılı öncesinde emekli olan vatandaşlar için yapılan aylık artışın ardından 2000 yılı ve sonrasında emekli olan vatandaşların bu haktan yararlanabilmeleri için çalışmalar devam etmektedir. Türkiye Emekliler Derneği; 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için de aynı uygulamanın yapılması gerektiğini belirtiyor. Ancak henüz resmi makamlardan intibak düzenlemesine ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi. Söylentiler kapsamında özellikle 2020 yılında, Türkiye Büyük Millet Meclisinin çabaları neticesinde bu yönetmeliğin çıkarılması beklenmektedir. Diğer bir deyişle 55 ila 355 TL arasında bir artış olacağını söylemek mümkündür.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı