Uzmanlardan yanıt geldi! ÖTV’nin geleceği tarih nihayet belli oldu! İşte ÖTV tarihi

2020 yılı içerisinde ikinci el araç fiyatları her geçen gün artış göstermesiyle beraber neredeyse sıfır araç fiyatları ile yakınlaştı. Son zamanlarda pek çok vatandaşımız ikinci el araç fiyatlarına parası yetişmediği için sıfır araç sahibi olmanın daha kolay olduğu şikayetlerini dile getirmesinin ardından ÖTV indiriminin bir an önce gelmesini talep etmektedir. Faiz oranlarının düşüş göstermesinin ardından ikinci el araç fiyatları artış göstererek araç sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın ceplerini yakmaya başladı.

Uzmanlardan yanıt geldi! ÖTV’nin geleceği tarih nihayet belli oldu! İşte ÖTV tarihi

2020 yılı içerisinde ikinci el araç fiyatları her geçen gün artış göstermesiyle beraber neredeyse sıfır araç fiyatları ile yakınlaştı. Son zamanlarda pek çok vatandaşımız ikinci el araç fiyatlarına parası yetişmediği için sıfır araç sahibi olmanın daha kolay olduğu şikayetlerini dile getirmesinin ardından ÖTV indiriminin bir an önce gelmesini talep etmektedir. Faiz oranlarının düşüş göstermesinin ardından ikinci el araç fiyatları artış göstererek araç sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın ceplerini yakmaya başladı. İki katına çıkan ikinci el araç fiyatları hakkında açıklamaların gelmesiyle beraber Bursa Oto Galerici Odası Başkanı ÖTV indirimin gelip gelmeyeceğine dair açıklamalar da bulundu. İşte ikinci el araç fiyatları ile ilgili son dakika gelişmeleri…

İkinci el araç fiyatlarında meydana gelen fiyat artışları sıfır araç stoklarının olmamasına yorumlanmaktadır. Ancak bu konu için farklı bir bakış açışı getirilmesi üzerine Bursa Oto Galerici Oda Başkanı ikinci el araç sahibi olmak isteyen bireyler için uyarı da bulundu. Özellikle korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde büyük bir artış meydana gelen fiyatlar için pek çok vatandaşımız tarafından ÖTV indirimin gelmesi beklenmeye başlandı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda Bursa Oto Galerici Oda Başkanı Hakan Yanık "Vatandaş yüksek fiyatla ikinci el almazsa fiyatlar düşer. Aynı durum yakın zamanda konut sektöründe de yaşanabilir" ifadelerini kullanarak dikkatleri üzerine çekti.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA DÜŞÜŞ OLACAK MI?

Son zamanların en çok araştırılan konuları arasında ikinci el araç fiyatları bulunmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Bursa Oto Galerici Odası Başkanı Hakan Yanık konu ile ilgili açıklamalar da bulunması üzerine pek çok vatandaşımız için belli başlı uyarılar da bulundu. İkinci el fiyatlarında düşüş olacak mı? Sorusu pek çok vatandaşımız tarafından merak edilerek araştırılmasının ardından Hakan Yanık tarafından yapılan açıklamalar dahilinde fiyat artışlarının korona virüs ile mücadele dönemi ile herhangi bir alakası olmadığını bildirdi. Oda Başkanı Hakan Yanık, "İkinci el otomotiv piyasası altın ve avro gibi son 6-7 aydır ciddi anlamda yükselmeye başladı. Neden bu fiyatlar bu aşamaya geldi diye herkes soruyor. Yetkili ve yetkisiz ağızdan birçok açıklama var, ama meselenin gerçek sebebini kimse açıklamıyor. İkinci elde fiyatların artması bu sene başlamadı. 2019 yılının ikinci altı ayında fiyatlar yavaş yavaş yükselmeye başladı. İkinci el otomotiv yıllık 7-8 milyon satış oranına yükseldi." İfadeleri ile ön plana çıkmaktadır.

İKİNCİ EL ARAÇ PAZARLARI DURUMU FIRSATÇILIĞA ÇEVİRDİ!

İkinci el araç fiyatlarının artış göstermesinde fırsatçıların fiyatları arttırarak büyük etkisi olduğu ön plana çıkmaktadır. Bursa Oto Galeri Oda Başkanı Hakan yanık İkinci el fiyatları ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları şu şekilde kaydetti;

"Bu rantı ele geçirmek isteyen karteller, piyasadaki fiyat dengesini bozdu. Piyasadaki mevcut alım satım yapan galerici esnafıyla beraber, bu işi kaçak yapan insanların alım satımlarını bitirmek için piyasada oynadıkları bir oyun. Sıfır otomobillerin Türkiye'ye girmediğini beyan edenler, ciddi anlamda ikinci el otomobil toplayıp piyasaya sürmeye çalışıyor. İnternet sitelerine birilerinin ciddi anlamda sahte hesaplarla yüksek araç fiyatlarını yüklemesi, son dönemde altın, avro ve doların artması bunda etkili oldu. Bütün bunlar, koronavirüs de bahane edilerek, ikinci elin yükselmesine sebep oldu. Yurt dışından araç girişi olmadığından fiyatlar yükseldi diyenlere inanmıyorum. Bayilere bakıyorsunuz, getirdikleri bütün araçları satmışlar. Satacak araç bulamıyorlar. Kendileri ikinci el piyasasına dönmüş. İnternet sitelerinde yaptıkları açık arttırmayla veya ihalelere girerek yüksek fiyatlarla araç alıp yüksek fiyatlarla piyasaya sürüyorlar. Bunda bayilerin etkisi çok büyük. Bu fiyat artışları internetteki sitelere de yansıyor. Vatandaş ve biz galerici esnafı da buna uyuyoruz" ifadelerin de bulundu.

YORUM EKLE