Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

26 Eylül 2020 Cumartesi 21:31:10

Vatandaşa 10 yıl çalışıp emekli olma fırsatı verildi! İşte tüm açıklama

Vatandaşa erken emeklilik müjdesi geldi! Vatandaşlar erken emekli olabilecekler mi?  Vatandaşa sağlanan erken emeklilik fırsatı hangi vatandaşlarımızı kapsamaktadır?  Erken emeklilik fırsatı şatlarını sağlamayan vatandaşlarımız ne zaman emekli olabilecekler? Öncelikle hangi çalışanlar emekli olacak? Emekli olabilmenin şartları değişti mi? Emekli olabilmek için yaş sınırı ne olacak? Erken emeklilikte ne kadar prim biriktirmiş olmak gerekiyor? 10 yıl boyunca çalışanlar kaç yaşından önce emekli olabilecekler? 51 yaşından önce emekli olabilmek için ne yapmamız gerekiyor?

Vatandaşa erken emeklilik müjdesi geldi! Vatandaşlar erken emekli olabilecekler mi?  Vatandaşa sağlanan erken emeklilik fırsatı hangi vatandaşlarımızı kapsamaktadır?  Erken emeklilik fırsatı şatlarını sağlamayan vatandaşlarımız ne zaman emekli olabilecekler? Öncelikle hangi çalışanlar emekli olacak? Emekli olabilmenin şartları değişti mi? Emekli olabilmek için yaş sınırı ne olacak? Erken emeklilikte ne kadar prim biriktirmiş olmak gerekiyor? 10 yıl boyunca çalışanlar kaç yaşından önce emekli olabilecekler? 51 yaşından önce emekli olabilmek için ne yapmamız gerekiyor?

Çalışmaya devam eden milyonlarca vatandaşımız için emekli olabilmek çok önemlidir. Emekli olabilmek bir bakıma kendini güvence altına alabilmektir. Yıllarca çalışıp emek vermiş pek çok vatandaşımız tarafından emekli olma hayalleri kurulmaktadır. Bununla birlikte korona virüsün ülkemizde baş göstermesiyle birlikte piyasada ekonomi anlamda dengelerin değişmesiyle birlikte vatandaşlarımız özellikle işsizlikle mücadele etmemek ve kendini güvence altına alabilmek için emekli olmayı istemektedir. Emekli olamayan vatandaşlarımız oluşan bu durumdan hiç memnun değiller. Prim eksikliğinden ya da yaşlarının dolmasını bekleyerek emekli olamayan ve bu durumda çalışmaya devam eden vatandaşlarımızın sayısı oldukça fazladır.

10 YIL ÇALIŞIP EMEKLİ OLMA FIRSATI!

10 yıl boyunca çalışıp 51 yaşından önce emekli olma yöntemi bakanlık tarafından da onaylanmış ve hayata geçirilmiştir. Yıllarca çalışan emek veren prim biriktiren yaş dolmasını bekleyen vatandaşlarımız emekliliklerini dört gözle bekliyorlar. Erkenden emekli olabilmek bütün çalışanlar içi oldukça önemli bir yere sahiptir. 3600 gün ve 15 yıl hizmet süresiyle emekli olabilen vatandaşlarımız da mevcuttur. SSK ve BAĞ-KUR Emeklilik hesaplamaları yapılırken karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. Emeklilik hesaplamaları yapılırken SGK Hizmet dökümlerinden faydalanılır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bulunan kayıtlarda eksik bilgi çıkarsa eğer hesaplamalar yeniden yapılmak zorundadır.

Kişilere emeklilik hakları tanınmaktadır. Başlıca haklara askerlik, doğum borçlanması, ya da yıpranma payı örnek olarak verilebilir. Bu sunulan hakların yanında emeklilere kısmi emeklilik fırsatı da sunulabilmektedir. Artık 10 yıl boyunca çalışan vatandaşlar 51 yaşında emekli olabilecekler.

ERKEN EMEKLİLİKTE MÜJDE!

Erken emekli olabilmek isteyen vatandaşlarımız müjde! Çalışanların en büyük hayali emekli olabilmektir. Çalışanlar erkenden emekli olabilmeye çalışmaktadırlar.  Vatandaşlara erken emekli olabilme fırsatı tanınırken aynı zamanda çeşitli haklardan yararlanma fırsatı da verilir. Emekli olacak vatandaşları her türlü haktan yararlandırabilmek için çeşitli sistemler bulunabilmektedir. Devlet tarafından 10 yıl çalışan vatandaşa emekli olabilme fırsatı tanınacaktır. Büyük avantajlar emekli olacak vatandaşlarımızı bekliyor. Sigorta başlangıç tarihine göre emekliliği hesaplanacak vatandaşlar çeşitli fırsatlardan yararlanabilecekler. Vatandaşlarımız emekli olurken onlara çeşitli imkânlar sağlanmaya çalışılıyor.

Vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren ve bu konuda ona yararlar sağlayabilecek olan doğum, askerlik borçlanması gibi konular üzerinde duruluyor. Bu konular ile ilgili özenli çalışmalar devam ediyor. Vatandaşlarımızın emekli olabilmesi için 1999 yılının 9 Eylül tarihinden önce iş hayatına girmiş olanların ve 15 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olmaları gerekiyor. Bu evreden sonra yaş şartı devreye girmiştir. 15 yıl sigorta doldurma şartını karşılayan vatandaşlar için yaş şartları devreye giriyor. Erkeklerin 55 yaş şartını kadınların ise 50 yaş şartını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı