Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası nedir? Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine direk nasıl bağlanılır? Ziraat Bankası müşterisi olmanız durumunda, bankanın sunduğu ürün ve hizmetlerden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Telefon bankacılığı da 7/24 kullanabileceğiniz bir hizmet olup, hesap bilgilerinize ulaşabilir, başvuru yapabilir, sorun ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası nedir? Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine direk nasıl bağlanılır? Ziraat Bankası müşterisi olmanız durumunda, bankanın sunduğu ürün ve hizmetlerden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Telefon bankacılığı da 7/24 kullanabileceğiniz bir hizmet olup, hesap bilgilerinize ulaşabilir, başvuru yapabilir, sorun ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. İletişim merkezini aradığınız zaman sesli yanıt sistem sayesinde beklemeden istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat, yapabileceğiniz kısa bir tuşlama ile de müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri temsilcisine direkt nasıl bağlanır sorusunun cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri İletişim Merkezi

Ziraat Bankası İletişim Merkezi 7 gün 24 saat size aktif olarak hizmet vermektedir. Böylece, çağrı merkezini arayarak bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve banka bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, bankanın ürün ve hizmetleri hakkında bilgi almak için de şubeye gitmenize gerek yok. Müşteri hizmetlerini arayarak kolaylıkla kredi, kredi kartı gibi ürünlerin özelliklerine ve başvuru şartlarına ulaşabilirsiniz. Bu hizmet ile aynı zamanda OGS ve HGS işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz ve bakiye sorgulaması yapabilirsiniz. Bu şekilde birçok işleminizi gerçekleştirebileceğiniz Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numaraları 444 00 00 ve 0850 220 00 00 şeklindedir. Bu iki numarayı da aramanızda aynı hatta bağlanacaksınız.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanmak

Ziraat Bankası çağrı merkezi numaralarından birini aradığınız zaman telesekreter sizi karşılayacaktır. Burada işlem yapabilmeniz için gerekli tuşlamalar telesekreter tarafından menü şeklinde listelenecektir. Burada işlemlerinizi, gerekli aşamaları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda, bu aşamaların sonucunda da müşteri temsilcisine bağlanmak durumunda kalabilirsiniz. Buna ek olarak, siz de talep etmeniz durumunda direkt olarak menüde işlem yapmadan müşteri temsilcisine bağlanabilir ve böylece sorununuz için canlı destek alabilirsiniz. Müşteri temsilcisine direkt bağlanmak için öncelikle 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralarından birini aramanız gerekir. Ziraat Bankasına bağlandıktan sonra 1 > 6 > 0 şeklinde tuşlama yaparak direkt olarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Fakat, Ziraat Bankası en çok tercih edilen bir banka olduğu için müşteri hizmetleri hattı yoğun olabilir ve bu yüzden arama gerçekleştikten sonra direkt olarak bağlanamayabilirsiniz. Bu yüzden beklemeniz gerekebilir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Menüsü

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, siz direkt olarak müşteri hizmetlerini aradığınız zaman karşınıza müşteri temsilcisi çıkmayacak. Tuşlama yapabilmeniz için telesekreter ile karşılaşacaksınız ve bu listelenen menüde telefon bankacılığı ile yapabileceğiniz tüm işlemler listelenecektir. Bu menüden, istediğiniz gibi banka kartı ve kredi kartı bakiye sorgulaması yapabilir ve kart limiti arttırma gibi taleplerde bulunabilirsiniz.  444 00 00 ve 0850 220 00 00 Ziraat Bankası numaralarından birini aradıktan sonra yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir.

  • Kredi kartı hesap bilgilerinize ulaşmak ve kredi kartınız ile ilgili işlem yapmak için 1’i tuşlayınız.
  • Vadeli ve vadesiz hesap bilgilerinize ulaşmak için 2’yi tuşlamalısınız.
  • Ziraat Bankası kart, telefon ve internet bankacılığı şifre işlemleri için 3’ü tuşlayınız.
  • İnternet ve mobil bankacılık işlemleri için 4’ü tuşlayın.
  • OGS ve HGS işlemleriniz için 5’i tuşlamalısınız.
  • Ziraat Bankası ürün ve hizmetleri hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için 6’yı tuşlamalısınız.
  • Ziraat Bankası kartınızın kayıp, çalıntı ve şüpheli işlemleri için 0’a basmanız gerekir.
  • Listelenen menüyü İngilizce dinlemek için de 9’u tuşlamanız yeterli olacaktır.

Yukarıda sizinle Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hakkında bilgi verdik. İstediğiniz zaman müşteri hizmetlerine kolaylıkla ulaşabilir ve sorunlarınızı iletebilirsiniz. İstediğiniz yerde ve zamanda müşteri hizmetlerini arayarak banka hesap bilgilerinize ulaşabilir ve kredi veya kredi kartı başvurusu yapabiliriniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Jennetahmedova
Jennetahmedova - 9 ay Önce

Kartymyn şifresini unutdym