Fındık fiyatları iyice zamlansa da piyasalardaki bu artış üreticiyi tam anlamıyla tatmin etmiyor. Bu sefer arzın düşmesi ve satışların elde patlaması gibi risklerin mevcut olduğu ifade edildi. Peki TMO, Giresun, Ordu ve Samsun başta olmak üzere piyasadaki fındık alış satış fiyatları ne durumda?

SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat! SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat!

Fındık alış satış fiyatları ciddi oranda artışa geçti fakat yetersiz bulunuyor. Üreticiye göre daha da pahalıya satılması gerek ki fındık işiyle uğraşanlar karşılığını alabilsin.

Fındık piyasası hareketli günlerden geçiyor. Son günlerde fındık fiyatlarında gerileme yaşanırken, hasadını bitiren üreticiler satış konusunda aceleci davranıyor. Özellikle Ordu bölgesindeki üreticiler, güncel fındık fiyatlarına dair bilgi alışverişinde bulunuyor. İşte son gelişmeler ve fındık fiyatlarıyla ilgili detaylar...

Fındık Fiyatları Arttı!

Hasadın tamamlanmasının ardından üreticiler, "Bugünkü fındık fiyatı ne kadar?" sorusuna yanıt arıyor. Ordu'da serbest piyasa fiyatları son dönemde bir miktar düşüş yaşasa da, genel olarak TMO'nun belirlediği fiyatlarla rekabet ediyor.

Ortalama 92 TL'den Satılıyor!

7 Ekim 2023 Cumartesi günü Ordu'da 50 randımanlı fındık, brüt 92 TL üzerinden değer buluyor. Bir gün önce ise fındığın fiyatı 90-93 TL aralığındaydı. Bazı ilçelerde, özellikle sahil bölgelerinde, tüccarlar fındığa daha yüksek fiyatlar öneriyor.
Fındık fiyatları bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Piyasada, randıman değerine göre fiyatlar 105 TL'nin üzerine çıkabiliyor. Trabzon'daki serbest piyasa fiyatı 92,50 TL'de sabitlenmiş durumda. Samsun'da ise fındık fiyatları, 110 TL'ye ulaştıktan sonra bir düşüş yaşandı.