Türkiye'de ekonomik yıkım olacağı ve döviz kısıtlaması dahil, para kontrolü geleceği daha iki yıl öncesinden Moody's tarafından ve sonrasında da Cem Uzan tarafından dile getirilmişti...

Fırtınaya Hazır Olun Denildi. Önce Moody's Sonra Cem Uzan Uyarmıştı. Şimdi ise BDDK Talimat Geçti Ve "Bu İş Bitti" denildi...

Türkiye'de ekonomik yıkım olacağı ve döviz kısıtlaması dahil, para kontrolü geleceği daha iki yıl öncesinden Moody's tarafından ve sonrasında da Cem Uzan tarafından dile getirilmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise BDDK tarafından bankalara gönderilen talimatta, döviz alım satım işlemlerine ilişkin olarak "Tüm müşterilerin direkt erişiminde olan yabancı para (YP) işlem platformlarından yeni işlem yapılmaması, limit belirlemelerinin gözden geçirilmesi, müşteri memnuniyetinin sürekliliğinin sağlanması bakımından YP işlem taleplerinin şubeler, hazine birimleri, mobil ve internet bankacılığı kanalları üzerinden gerçekleştirilmesinin sağlanması gerekli görülmektedir." denilerek kısıtlama başlatıldı.

Araç Sahibi Olmak İsteyenlere Faizler Düşürüldü Ödeme 3 Ay Ertelendi! Bu Fırsat Kaçmaz Araç Sahibi Olmak İsteyenlere Faizler Düşürüldü Ödeme 3 Ay Ertelendi! Bu Fırsat Kaçmaz

ARAPLARIN YAPACAĞI GÜZELLİK DE İŞE YARAMAYACAK!

BDDK'dan bankalara yeni uyarı: Yabancı para platformlarında işlem yapmayın

Her ne kadar BDDK ilgili talebine gerekçe olarak, bankaların mevcut kaynaklarının verimli şekilde kullanılmasının sağlanmasına, kaynakların ekonomik faaliyetleri desteklemeyen, rant elde etmek amacıyla kullanılmasının önlenmesine yönelik olarak; ilgili kredinin kullandırım amacına aykırı işlemlerin gerçekleştirilmemesine yönelik bankalarca gerekli görülecek kontrollerin azami seviyede oluşturulmasını gösterse de bunun anlamı aslında uzmanlar tarafından da uzun süredir "olacaklar" olarak dile getiriliyordu ve nihai durumda da bahsedilen kısıtlama resmen başlamış oldu.

Konu ile ilgili son değerlendirmelerden birisi de ünlü ekonomist Atilla Yeşilada'dan şu şekilde geldi.

Yeşilada yaşanılan durumu "1970'lerde yaşandığı gibi -kapalı kambiyo rejimine- döneceğiz" diyerek yorumladı. Yani bu ilk adımdan sonra "tüm döviz işlemlerine kısıtlama ve denetim gelecek" dedi.

Yeşilada katıldığı programda daha önce yaşanılanlara da gönderme yaparak "Yine dava açılabilir ama Merkez Bankası tüm girişlere rağmen 4 ila 7 milyar arka kapıdan döviz satarak dövizi tuttu" sözleri ile durumu anlattı.

Ünlü uzmanın en dikkat çekici sözleri ise şunlar oldu;

Moody's Rusya'nın kredi notunu düşürdü - Yeni Şafak

"Türkiye yeni bir para birimine geçti, ben buna Türk Doları diyorum. Şu anda sistem tamamen dolarize edildi. Para verip devlet tahvili alanlara yüzde 4 dolar garantisi verileceği doğruysa bu iş bitti abi, bunun sonu yok"

Bu arada Yeşilada, Suudi Arabistan'dan Kaşıkçı Davası karşılığı geleceği iddia edilen ve Bloomberg'den de aktarılan 10-15 milyar doların da işe yaramayacağını ve dolar kurunun da uzun süredir iddia edildiği üzere yaz aylarında patlayacağının kesin olduğunu belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden çuvallarla dolar geldi' iddiası || Samanyolu Haber

Erdoğan'ın Prens Selman'a sarılma fotoğrafıyla analiz ettiler - Son dakika dünya haberleri – Sözcü