Fisher Etkisi nedir? Fisher Etkisi neyi açıklar?

Ekonomist Irving Fisher tarafından ortaya atılan Fisher etkisi, ekonomik bir teoridir. Enflasyonla reel fazi oranları arasında ilişkiyi tanımlayan Fisher etkisi,

Ekonomi 01.06.2021 - 14:18 01.06.2021 - 14:19 Berkay Keskin

Ekonomist Irving Fisher tarafından ortaya atılan Fisher etkisi, ekonomik bir teoridir. Enflasyonla reel fazi oranları arasında ilişkiyi tanımlayan Fisher etkisi, 2021 yılında Türkiye'de sıklıkla araştırılmaktadır.

Fisher Etkisi nedir?

Reel Faiz oranını, nonimal faiz oranı ve enflasyon oranı farkıyla hesaplayan Fisher etkisi yada Fisher effect adı verilen farkındalığa verilen isimdir. Bankaya yatırılan parayla örnek verilecek olursa yüzde 6 nominal faiz ile enflasyon yüzde 4 ise, gerçek satın alma gücü yüzde 2 olarak görülebilir. 

Para politikalarını nötr hale getirme eğiliminde olması için Fisher Etkisi, nominal faiz oranları enflasyona yansıtmayla mümkün kılınabilir. Yani Merkez bankası faiz artırımları, beklenen enflasyon aynı oranda artışları mümkün kılar. Yüzde 20'den yüzde 23'e faiz artırmak için enflasyon beklentisinin yüzde 5'lerden 8'lere 9'lara çıkması gerekmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@