Ramazan ayının gelmesiyle birlikte tüm Müslümanlar birçok sorunun yanıtını merak ediyor. Özellikle fidye ve fitre arasındaki fark nedir sorusunun yanıtı en çok araştırılan arasında yer alıyor. 11 ayın sultanı ramazan ayında tüm Müslümanlar oruçlarını tutarak ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyor. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı oruç tutamayanlar bulunuyor. Oruç tutamayanların oruç kefareti olarak fidye vermesi gerekiyor. Peki, fidye ve fitre nedir? Fitre ve fidye aynı şey mi?

Fitre ve fidye çoğu zaman karıştırılan kelimeler arasında yer alıyor. Birçok kişide fitre ve fidyenin aynı şey olduğunu düşünüyor. Peki, fitre fidye arasındaki fark nedir? Fitre ve fidye aynı mı kimlere verilir? On bir ayın sultanı Ramazan Ayı geldi çattı bu akşam ilk sahur yapılacak ilk teravih namazı kılınacak. Yarın cumartesi günü de oruçlu olacağız. Ancak her Ramazan ayında olduğu gibi bu ramazan ayında da merak edilen birçok soru ve cevap bulunuyor. Bunlar arasında en önemlisi de zaman zaman karıştırılan fitre ve fidye kavramı oluyor. Diğer yandan Oruç tutmayan kişilerin ödeyeceği paranın ne olduğu da araştırılıyor. Oruç tutmayan kişilerin ödeyeceği para ya ne deniyor? Fitre ve fidye aynı şey mi? fitre ve fidye arasındaki fark ne?

Oruç tutmayanların ödeyeceği paraya ne deniyor?

Ramazan ayında başta hastalık olmak üzere Birçok sebepten dolayı oruç tutmayanların ödeyeceği para fidye adı veriliyor. Fidye, kelime anlamı olarak da bir kişinin sıkıntılı olduğu bir durumdan kurtulmak için ödediği Bedel demek oluyor. Dini bir terim olarak değerlendirildiğinde ise oruç ibadetini yerine getiremeyen kişilerin birtakım kusurları kapatmak için ödediği maddi bedele karşılık geliyor. Yani oruç tutamayanların ödediği paraya fidye adı veriliyor. 2022 fidye Bedeli 40 TL olarak belirlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada fidye Bedeli belirlenirken Bir kişinin günlük minimum gıda ihtiyacını karşılayacak tutarın baz alındığı bildirildi.

Fitre nedir?

Fidye ve fitre birçok kişi tarafından birbirine karıştırılan kavramlar. Fitre aynı zamanda fıtır sadakası olarak biliniyor. Ramazan ayının herhangi bir zamanında maddi durumu yerinde olan Müslümanların yoksullara verdiği bağış olarak biliniyor. Fitre, bayram namazına çıkmadan önce Ramazan ayının herhangi bir vaktinde verilmeli. 2022 yılı fitre bedeli ise 40 TL olarak belirlendi.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Fitre ve fidye arasındaki fark nedir?

Fitre, maddi durumu yerinde olan Müslümanlar tarafından sevap kazanmak için verilen Doğuş olarak bilinir ve Ramazan ayında tek sefere mahsus olarak verilir. Fidye ise oruç tutmayan Müslümanların ödediği Bedel demektir. Fidye bedeli günlük olarak belirlenir. 2022 yılı için fidye Bedeli 40 TL'dir Yani 30 gün oruç tutmayan birisinin vermesi gereken miktar 1200 TL'dir.