Forbes Milyarderler Listesi’nde bu yıl 2,640 milyarder bulunurken, toplam servetleri de 500 milyar dolar azalarak 12.2 trilyon dolara geriledi.

Dünya genelindeki milyarder sayısı, Forbes’un 37’nci kez yayımladığı Milyarderler Listesi’ne göre bir önceki yıla göre 28 azalarak 2 bin 640’a düştü. Ekonomik türbülansın kamu ve özel sektörü vurması nedeniyle milyarderlerin serveti de 500 milyar dolar azalarak 12.2 trilyon dolara geriledi. Listenin 1’inci sırasında geçen yıl olduğu gibi Tesla CEO’su Elon Musk değil. Musk, geçen yılın aksine bu yıl 2’nci sıraya geriledi. Tesla hisselerinin düşmesi nedeniyle Musk’un serveti de 39 milyar dolar azalarak yaklaşık 180 milyar dolar oldu. Listenin zirvesinde ise LVMH’nin başkanı Bernard Arnault yer aldı. 211 milyar dolarlık servetiyle Arnault, listenin ilk sırasına yerleşen ilk Fransız vatandaşı oldu.

Milyarderlerin yaklaşık yarısının serveti geçen yıla göre azalırken, toplam 254 kişi milyarder statüsünü kaybetti. Dolandırıcılıkla suçlanan, kripto para borsası FTX’in Kurucusu ve eski Üst Yöneticisi Sam Bankman-Fried, FTX’in eski yöneticilerinden Gary Wang ve müzisyen Kanye West gibi isimler de milyarderlik statülerini kaybedenler arasında yer aldı.

ABD, toplam serveti 4.5 trilyon dolar olan 735 liste üyesiyle en fazla milyardere sahip ülke olmaya devam ediyor. Çin, 2 trilyon dolarlık varlığı bulunan 562 milyarderle (Hong Kong ve Makao dahil) ikinci sırada yer alırken, Hindistan ise 675 milyar dolarlık servete sahip 169 milyarderle üçüncü oldu. Türkiye’den ise 26 isim Milyarderler Listesi’nde yer aldı. Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, 5.3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin ismi oldu ve dünyanın 497’nci en zengin insanı olarak listeye girdi. Türk milyarderlerin toplam serveti yaklaşık 57.8 milyar dolar olarak hesaplandı. Geçtiğimiz yıl Forbes, Covid-19 salgınına rağmen milyarderlerin toplam servetinin 5 trilyon dolarlık artışla 13.1 trilyon dolara ulaştığını açıklamıştı. Ancak bu yıl ekonomik türbülansın etkisiyle servetlerde azalış yaşandığı görülüyor.

Forbes’un Milyarderler Listesi’nde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Amazon’un kurucusu Bir diğer önemli isim ise Amazon’un kurucusu Jeff Bezos oldu. Geçen yıl dünya listesinde 2. sırada yer alan Bezos, bu yıl 3. sıraya geriledi. Bezos’un serveti 1 yılda 18 milyar dolar azalarak 177 milyar dolara düştü.

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi

Forbes Milyarderler Listesi’nde yer alan diğer teknoloji devleri arasında Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin de bulunuyor. Listenin en genç milyarderleri arasında ise 22 yaşındaki Alexandra Andresen ve 23 yaşındaki Katharina Andresen yer alıyor. Norveçli kardeşler, babalarının hisselerini devralarak servetlerini artırdılar.

Türkiye’de milyarderler listesindeki isimlerin sayısı ve toplam serveti, geçen yıla göre azaldı. 2020 yılında Türkiye’den 30 milyarder listede yer alırken, bu yıl sayı 26’ya düştü. Türk milyarderlerin toplam serveti de 2020 yılına göre yaklaşık 3 milyar dolar azalarak 57.8 milyar dolara geriledi. Türkiye’nin en zengin ismi ise Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu oldu. Erdemoğlu’nun serveti 2020 yılına göre 1 milyar dolar azaldı ve 5.3 milyar dolar olarak hesaplandı. Erdemoğlu, dünya milyarderleri listesinde 497. sırada yer aldı.

Forbes Milyarderler Listesi’nde yer alan diğer Türk milyarderler arasında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker bulunuyor. Listenin zirvesinde yer alan Bernard Arnault’un LVMH şirketinin yanı sıra, Christian Dior, Sephora ve Louis Vuitton gibi lüks markaların da bulunduğu biliniyor. Arnault, 2021 yılında dünya listesinde 3. sırada yer almıştı.

Forbes Milyarderler Listesi, dünya genelindeki milyarderleri servetlerine göre sıralıyor. Listede yer alan isimlerin servetleri, hisse senedi fiyatları, emlak değerleri, sanayi şirketlerinin büyüklükleri ve diğer varlıkları dikkate alınarak hesaplanıyor. Listede yer alan isimlerin servetleri, kamuoyuna açık kaynaklardan derlenen veriler kullanılarak hesaplanıyor.