Dünyada başta "İngilizce" olmak üzere tüm dillere olan alerjisi ile bilinen Fransa'da, Fransız dilinin 'saflığını korumak’ için teknoloji ve oyun jargonunu hedef alarak İngilizce kullanımının yasaklandığını duyuruldu.

Fransa Kültür Bakanlığı, oyun sektöründeki İngilizce kelimelerin anlaşılmadığını gerekçe göstererek sektörde İngilizce kullanımını yasakladığını duyurdu.

Ziraat Bankası 0.49 Faiz Oranları İle Devlet Destekli Nakit Vereceğini Duyurdu! Kimler Alabilecek? Ziraat Bankası 0.49 Faiz Oranları İle Devlet Destekli Nakit Vereceğini Duyurdu! Kimler Alabilecek?

Yetkililer, Fransızca'nın "saflığının korunması" için atıldığı belirtilen adımlar kapsamında İngilizce video oyunları jargonuna alternatifler getirirken, bu karar akıllara İngilizce yada başka bir dil bilseler dahi konuşmayan aşırı milliyetçi Fransızları getirdi.

The Guardian'ın haberine göre, süreçte aktif çalışan Fransa Kültür Bakanlığı, oyun sektörünün İngilizce nedeniyle oyun dünyasında olmayanlar için anlaşılmaz olabileceğini ifade etti ve "Streamer" gibi kelimelere Fransızca karşılıklar (“joueur-animateur en direct) üretildi.

Bu arada Fransızca dil gözlem örgütü Academie Française, dildeki düşüşün kaçınılmaz olmadığını belirtti.