Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayanlar, kiralık elektrikli scooterların kullanımının yasaklanması için referanduma gitti.

Fransa’nın başkenti Paris, şehirde tartışma konusu haline gelen elektrikli scooter hizmeti için sandık başına gitti. Paris Belediyesi’nin girişimiyle yapılan ve şehirde yaşayanların yüzde 8’nin katıldığı referandumda yüzde 89.3 oranında ‘Hayır’ oyu çıktı ve bu şekilde de kent genelinde elektrikli scooter kullanımı yasaklanmış oldu. Referandumda ‘Hayır’ oyu çıkmasıyla beraber ‘Avrupa’da elektrikli scooter kiralama hizmetinin yasaklandığı ilk şehir’ de Fransa’nın başkenti Paris oldu.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Referandumla beraber, Fransa’nın başkenti Paris’te elektrikli scooter kullanılmasının yasaklanması için oy kullandı

Yapılan referandum, Fransız başkentinde elektrikli scooter kullanımından dolayı artan kazalar ve ölümlü vakaların ardından uzun süre ülke gündeminde yer kaplamıştı. Bundan dolayın da Paris, elektrikli scooter araçlarını benimseyen ilk şehirlerden biri olmasına rağmen de bundan vazgeçen ilk şehir oldu. Paris halkının eleştirileri ise, bu elektrikli scooterların kente yarardan çok zarar getirdiği yönde oldu. Diğer bir yandan ise, park halinde bulunan elektrikli scooterların kaldırımları işgal ettiğine dair eleştiriler de bu referandum için tartışmaları hayli alevlendirmişti.

Bunların yanı sıra, elektrikli scooter operatörleri ise alınan kararın doğru olmadığını, araçların şehirdeki genel trafik kazalarının yalnızca çok küçük bir bölümünü oluşturduğunu savundu.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, resmi sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, 100 binden fazla kişinin oy kullandığını ifade ederken, bu referandumun yerel demokrasi için de son derece büyük bir zafer olduğunu iddia etti. Başkan Hidalgo, halkın yüzde 89’dan fazla oy ile ‘Hayır’ dediği elektrikli scooter yasaklarının 1 Eylül 2023 tarihine kadar yürürlüğe gireceğini yine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Ne olmuştu?

Fransa’da 2 buçuk milyondan fazla kişi elektrikli scooterları kullanmış ve başkent Paris’te de 200’den fazla elektrikli scooter kiralıyordu. Daha çok gençlerin ve turistlerin tercih ettiği elektrikli scooterlardan dolayı kazalar meydana geliyordu. Paris’teki her kazadan 5 kazadan 1’inin elektrikli scooterlara 2 kişinin binmesi sonucu gerçekleşirken, Paris Belediyesi’nin girişimiyle kent sakinleri yaklaşık 200 noktadan yerel saatle 09.00-19.00 arası, elektrikli scooter kiralama hizmetinin devam etmesi için ya da etmemesi için oy kullanmak için sandık başına gitti.