Fransız bakan Parly: Ordu siyasi kampanya için değil, savunma için var!

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, iç savaş uyarısında bulunan askerlere tepki gösterdi. Parly, ordu tarafından siyasi kampanya yürütülmemesi gerektiğini belirtti. Parly, ordunun Fransa halkını korumak için var olduğuna dikkat çekti. 

Dünya 26.04.2021 - 17:33 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Fransa'da askerler tarafından yayımlanan bir mektup ortalığı karıştırdı. Söz konusu mektupta, Fransa'daki mevcut krizin iyice büyüdüğüne dikkat çekilerek, bu krize hükümet tarafından son verilmesi gerektiği ifade edildi. Hükümetin krizi durdurmaması durumunda iç savaş çıkabileceği konusunda uyarıda bulunulan mektupta, yaşanması muhtemel can kayıplarından hükümetin sorumlu olacağı belirtildi. Mektupta, banliyölerin ve İslamcıların bölünmeye neden olduğu iddia edildi. Protesto gösterilerinde polis memurlarının günah keçisi olarak seçildiği kaydedilen mektupta, şiddetin iyice artış gösterdiği Fransa'nın parçalanma tehlikesi altında olduğu ifade edildi. Öte yandan, mektupta, Fransa'nın her yerinde Cumhuriyet kanunlarının hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi. 

Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Marine Le Pen de darbe imasında bulunan askerleri destekledi. Sol eğilime sahip seçimlerin oylarını çekmesi durumunda Le Pen, 2022 senesinde gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde koltuğa geçebilir. 

"Rezil bir durum"

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ordunun politize olduğuna dikkat çekerek, Le Pen ile ordu arasındaki koalisyon için "Rezil bir durum." ifadesini kullandı. Orduda sadakat ve tarafsızlık ilkelerinin vazgeçilmez olduğunu belirten Parly, Le Pen tarafından askerî kurumların tamamen yanlış anlaşıldığını söyledi. Parly, Le Pen'in ordunun başkomutanı olmak istediğini belirterek, bu tarz biri bakımından söz konusu açıklamaların kaygı verici olduğunu dile getirdi.

"Ordunun politize olması ülkenin gücünü kırar"

Ordunun politize olmasının askerî yetenekleri zayıflatacağını ve Fransa'nın gücünü kıracağını kaydeden Parly, ordu tarafından siyasi kampanya yürütülmemesi gerektiğini ifade etti. Parly, ordunun ülkeyi savunmak ve halkı korumak için görev başında olduğunu aktardı. 

Ne olmuştu?

Le Pen, iç savaş uyarısında bulunan askerlere destek vermiş, Fransa'nın durumunun kötü bir yere doğru sürüklendiğini ve ordu ile aynı endişeleri paylaştığını dile getirmişti. Fransa'daki siyasi gücün zayıf olduğunu ifade eden Le Pen, bu gücü mevcut alışkanlıklarından vazgeçirmek için ordu tarafından yapılan uyarıların yeterli olmayacağını söylemişti. Le Pen, Fransa tarihinin yeniden yazılmasına yönelik bir projeye sahip olan Macron'un siyasi eğiliminin belli olduğunu ve söz konusu eğilimin temelinde yozlaşmış ideolojik görüşlerin yer aldığını ifade etmişti.

Ordunun dile getirdiği kaygıların yalnızca öfkeyi göstermekten ibaret olmaması gerektiğini aktaran Le Pen, konuya ilişkin siyasi bir çözüm getirilmesini ve bu çözümün seçim vasıtasıyla hayata geçirilmesini istemişti. Le Pen, 2022 senesinde gerçekleştirilecek olan seçimlere adaylığını koyduğuna dikkat çekerek, iç savaş uyarısı yapan askerlerden destek talep etmişti. Ulusak birlik hükümetinin kurulması için çaba harcayacağını ifade eden Le Pen, bunun ülke adına verilen bir mücadele olduğunu vurgulamıştı.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@