Fransız generallerden Macron'a: İç savaş çıkabilir!

Fransız generaller tarafından yayımlanan mektupta, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a ülkedeki krizi durdurması için çağrıda bulunuldu. Söz konusu mektupta, krize son verilmemesi durumun iç savaş çıkabileceği belirtildi. 

Dünya 23.04.2021 - 16:04 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Fransa'da 1.000'i aşkın asker, 100 subay ve 20 general tarafından imza atılan bir mektup yayımlandı. Söz konusu mektupta, Fransa hükümetine yurtseverliği muhafaza etmeleri için çağrıda bulunuldu. Ülkenin birçok tehditle karşı karşıya olduğu ileri sürülen mektupta, bu tehditlerin kınanması için hükümete seslenildi. Mektupta, ırkçılık karşıtı bir ayrımcılık ile Fransa'da nefret ve huzursuzluk yaratmak isteyenlerin bulunduğuna dikkat çekildi. Dekolonizasyon ve ırkçılık gibi ifadelerle Fransa'da ırkçı bir savaş çıkarılması için çaba harcandığına dikkat çekilen mektupta, söz konusu ifadeleri kullanan kişilerin, ülkenin kültürünü ve geleneklerini aşağıladığı belirtildi. Mektupta, bu kişilerin, Fransa'yı tarihinden uzaklaştırmayı ve ülkenin dağılmasını görmeyi hedefledikleri sürüldü. 

"İslamcılık bölünmeye neden oluyor"

Banliyölerin ve İslamcılığın Fransa'da bölünmeye ve ayrımcılığa neden olduğu öne sürülen mektupta, protesto gösterileri sırasında hükümet tarafından polis memurlarının "günah keçisi" seçildiği ifade edildi. Mektupta, yalnızca emirleri uygulayan polis memurlarının göstericiler tarafından tehdit edildiği belirtilerek, Fransa'da tehlikenin boyutunun giderek arttığı ve şiddetin de büyüdüğü vurgulandı. Fransa'nın parçalanma tehdidi altında olduğu kaydedilen mektupta, ülkede Cumhuriyet yasalarının geçerli olmadığı tek bir şehir veya ilçenin bile bulunmaması gerektiği aktarıldı. 

"Ağırdan alma şansınız yok"

Hükümetin bu krizi ortadan kaldırması gerektiği ifade edilen mektupta, bundan sonra hükümetin ağırdan alma şansının hiçbir şekilde kalmadığı ifade edildi. Mektupta, gereken müdahalenin yapılmaması halinde krizin iç savaşla sonuçlanacağı ve çok sayıda can kaybı gerçekleşeceği kaydedilerek, hükümetin de bu can kayıplarından sorumlu olacağı belirtildi. İhtiyat olan yerde cesaretin olmayacağına dikkat çekilen mektupta, hükümetin artık vakit kaybetmemesi gerektiği ifade edildi. Mektupta, Fransa halkının güvenliğini sağlayacak politikalara ordu tarafından destek verileceği bildirildi. 

"Ordu müdahale edecek" iması!

Mektup özetle eleştirel ırk teorisini, İslamcılığı ve polisin değersizleştirilmesini Fransa'ya yönelik varoluşsal tehditler olarak nitelendiriyor. Fransa hükümeti tarafından herhangi bir adım atılmaması durumunda iç savaş çıkabileceği ve medeniyet değerlerini korumak için ordunun devreye girebileceği ifade ediliyor. Yani ordu tarafından hükümete bu mektupla gözdağı veriliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@