İş insanı Osman Kavala ve gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanması ile adını duyuran Hakimi Furkan Bilgehan Ertem terfi aldı.

Osman Kavala ve Sedef Kabaş’ın tutuklanmasına karar veren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi Furkan Bilgehan Ertem “Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı” yapıldı.

Turizmin Son Umudu Yaz! 'Seçimlerin ardından talep artacak' Turizmin Son Umudu Yaz! 'Seçimlerin ardından talep artacak'

Cumhuriyet'ten Nagihan Yılkın'ın haberine göre, Türkiye'nin son döneminde tartışmalı tutuklama kararları ile meşhur olan ve terfi alan hakimlerden bir tanesi de Furkan Bilgehan oldu.

Osman Kavala: Hükümet suçlu olduğum algısını canlı tutmak istiyor | Independent Türkçe

Kamuoyunun yakından takip ettiği davalarda verdiği kararlar eleştiri konusu  olan ve terfi alan Furkan Bilgehan'ın, hakkında 2 yıl 4 ay hapis cezası verildikten sonra serbest kalan gazeteci Sedef Kabaş kararlarında ve 9 Mart 2020 tarihinde iş insanı Osman Kavala hakkında "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi ve askeri casusluk amacıyla temin etme" suçlamasıyla tutuklama kararında imza atan hakim olduğu biliniyor.

Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' soruşturması kapsamında tutuklandı

2018 yılında avukatlıktan hakimliğe geçen ve 3 yıl 10 aylık meslek kıdemi olan Ertem’in 4 yıllık kıdem şartını taşımamasına karşın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından sulh ceza hakimi yapılması eleştiri konusu olmuştu ki, bununla da kalmadı ve aldığı tartışmalı kararlar sonrası 10. Sulh Ceza Hakimi Furkan Bilgehan Ertem’in İstanbul’dan Bitlis’e gönderilerek burada Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görevlendirildiği de ortaya çıktı.

Adalet ortadan kalkınca geriye ne kalır?

Bu arada bir diğer dikkat çeken nokta ise HSK’nin 21 Aralık'ta aldığı ilke kararına göre hakimlerin İstanbul gibi birinci bölge yargı çevresinde sulh ceza hakimi olmak için 4 yıl aynı bölgede görev yapması gerekirken Ertem'in bu kriteri taşımaması olmuştu.