Koronavirüs vakalarında yaşanan artış nedeniyle dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de futbol maçları seyircisiz oynanmaya başladı. Bu kararın toplum sağlığı açısından önemi yadsınamaz olsa da seyirci gelirlerinden mahrum kalan futbol kulüpleri mali anlamda büyük zararlar gördü. Özellikle büyük takımların önemli bir gelir kalemini oluşturan seyircilerin stada alınmaması büyük ekonomik çıkmazlara yol açtı. Aşılanmanın başlanmasıyla beraber de futbol maçlarını zaman seyircili olacağı merak edilmeye başlandı.

Seyirciler HES kodu uygulaması kullanılarak alınabilir mi?


Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, futbol maçlarının ne zaman seyircili olacağı sorusuna yanıt verdi. Bu dönemde kalabalığın salgınla eş anlamlı olduğunu kaydeden Kayıpmaz, maçların seyircilere açılacağı aşamaya henüz gelmediklerini bildirdi. Seyircili maçlarla ilgili çeşitli düşüncelerin masaya yatırıldığını aktaran Kayıpmaz, maçlara alınacak herkesin aşı olması ve stadyuma girişlerde HES kodu uygulamasının kullanılmasının mümkün olduğuna değindi. Kayıpmaz, aşılamada ve vaka sayılarında istenen düzeye ulaşılması halinde maçlara üçte bir oranında seyircinin de alınabileceğini sözlerine ekledi.


Stadyumdaki riskler saymakla bitmiyor!


Stadyumlarda giriş ve çıkışlarda yoğun bir kalabalığın oluştuğunu ifade eden Afşin Emre Kayıpmaz, bu durumu kontrol etmenin güçlüklerine değindi. Kayıpmaz, öte yandan maçlara stadyum kapasitesinin üçte biri oranında seyirci alınsa bile insanları gereken mesafede tutabilmenin neredeyse imkansız olduğunu aktardı. Stadyumların tuvaletlerinin de büyük riskler içerdiğini kaydeden Kayıpmaz, tüm bu risklerin unutulmaması gerektiğini belirtti. Şu anki durumun seyircili maçlara izin vermediğini kaydeden Kayıpmaz, bir süre daha sabredilmesi gerektiğinin altını çizdi.