Gates, aşı üreticilerinin patentlerinden feragat etmelerine karşı çıktı! 

Bill Gates, dünya genelinde herkese koronavirüs aşısının uygulanabilmesi amacıyla aşı üreticilerinin patentlerinden feragat etmelerine yönelik öneriye karşı çıktı. 

Dünya 27.04.2021 - 11:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dünyanın bazı ülkelerinde aşılama kampanyası hızlı bir şekilde yürütülürken, bazıları ise henüz tek bir doz koronavirüs aşısına bile erişim sağlayamadı. Yoksul ülkelerin adil ve eşit bir şekilde koronavirüs aşılarına ulaşmaları isteniyor. Bill & Melinda Gates Vakfı, aşı üreticilerinin patentleri hususunda sert bir tavır sergilemekle suçlanıyor. Söz konusu vakfın, fikri mülkiyete kamu faydası için tekrar şekil verilmesine yönelik fırsatı kasten görmezden geldiği ifade ediliyor. 

"İyi bir fikir değil"

Yoksul ülkelerin koronavirüs aşılarına daha rahat erişim sağlayabilmeleri için aşı üreticilerinin patentlerinden vazgeçmeleri gerekiyor. Fakat Bill Gates, bu önerinin pek de iyi bir fikir olmadığını dile getiriyor. Gates, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, fikri mülkiyet nedeniyle işlerin geciktiğine dair iddiaları yalandı. Mükemmel bir biçimde koronavirüs aşılarını geliştiren ve bu aşılar için gerekli onayları alan bir fabrikanın henüz mevcut olmadığını aktaran Gates, bu konuda mutlaka denemelerde bulunulması gerektiğini söyledi. 

"Üretim süreçleri dikkatle takip edilmeli"

Gates, üretim süreçlerinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirterek, fikri mülkiyet konusunda çok sayıda sıkıntı yaşandığını, sorunun yalnızca hacmin ne kadar hızlı bir şekilde artırılabileceğiyle alakalı olmadığını dile getirdi. 

"2022 senesinin sonunda normalleşiriz"

Koronavirüs aşılarının hızlı bir şekilde yaygın hale geldiğine dikkat çeken Gates, hayatın 2022 senesinin sonunda normale dönebileceğini aktardı. Gates, koronavirüs aşılarının şimdilik zengin ülkelerin tekelinde bulunduğunu belirterek, gelecek birkaç ay içerisinde söz konusu ülkelerde yürütülen aşılama kampanyalarında beklenen düzeye ulaşılacağını ifade etti. Bu sürecin ardından gelişmiş ülkelerin koronavirüs aşılarını diğer ülkelerle paylaşacağını dile getiren Gates, bu durumun koronavirüsün seyrini olumlu yönde etkileyeceğine dikkat çekti. 

Bill & Melinda Gates Vakfı hangi projelere yatırım yaptı?

1) Pfizer ve BioNTech: Bill & Melinda Gates Vakfı, Pfizer'a 2002 senesinde yatırım yaptı. BioNTech'e ise 2019 senesinde 55 milyon dolar değerinde bir yatırımda bulundu. 

2) CureVac: Bill & Melinda Gates Vakfı, CureVac isimli biyoteknoloji şirketine 2015 senesinde 52 milyon dolar değerinde yatırım gerçekleştirdi. 

3) Vir Biotechnology: Bill & Melinda Gates Vakfı, HIV konusunda daha az maliyete sahip bir tedavi bulunması amacıyla faaliyet gösteren Vir Biotechnology'ye 3 sene önce yatırım yaptı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@