Gaziantep Üniversitesi'nde 19 Mayıs'ta OSÖ ve Irak bayrakları açılmıştı ki yaşanılanların çok daha vahim boyutta olduğu ifşa oldu.

Gaziantep Üniversitesi'nde 19 Mayıs'ta ÖSO ve Irak bayraklarıyla yapılan kutlamalar öğrencilerin tepkisini çekerken ortaya çıkan görüntüler tartışma konusu olmuştu.

Gaziantep Üniversitesi'nde 19 Mayıs'taki etkinliklerde bir grup Özgür Suriye Ordusu bayrağı açarken, bir başka grup da Irak bayrağı açarak halay çekmişti ki protokol konuşmaları ise skandalın çok daha büyük bir parçası oldu.

Üniversitenin öğrencileri, Gaziantep Üniversitesi Öğrenci Topluluğu (GAÜN) sayfasında görüntüleri yayınlayarak yaşananlara tepki gösterirken, Türkiye'nin üniversitelerinde gelinen hali ve yaşananları bir öğrenci gözler önüne serdi.

REKTÖR 19 MAYIS'I UNUTTU MU UNUTMAK MI İSTEDİ?

Ziraat Bankası TC Kimlik Numaranıza Göre 61 bin TL Kredi Ödemesi Yapacak! Ziraat Bankası TC Kimlik Numaranıza Göre 61 bin TL Kredi Ödemesi Yapacak!

GAÜN Öğrenciler (@GaunOgrenciler) / Twitter

Aykırı'ya konuşan Gaziantep Üniversitesi'nden bir öğrenci şu sözlerle tehlikeyi anlatırken akıllara da Boğaziçi Üniversitesinde ki direniş geldi;

"Resmen ikinci sınıf muamelesi yaşıyoruz artık. Kendimi bugün hiç bu üniversiteye ait hissedemedim. Bizim her yıl Bahar şenlikleri olurdu. Bu yıl yapılmadı ve yapılmayacak. Ayrıca bugün protokol vardı program için. Şahinbey Belediye Başkanı, Üniversite rektörü ve yöneticiler katıldı. Konuşmalarında her ikisi de 19 Mayıs'a değinmedi. Rektör tam konuşmasını bitirecegi esnada yardımcısı kulağına fısıldadı ve bunun üzerine rektör 'Evet arkadaşlarım simdi söyledi diyerek 19 Mayıs'ı içtensizlikle kutladı."

KENDİ ÜLKEMDE MÜLTECİ GİBİ HİSSEDİYORUM
19 Mayıs'ta ortaya çıkan görüntüler tartışılırken, öğrencilerden birinin "Bugün “Türkiye”nin gençlik bayramında kendi üniversitemde kendimi mülteci gibi hissettim.." ifadesi sadece iç burkan bir cümle değil aslında yaşanılan tehlikeyi de gözler önüne serdi.
    
TEPKİLERİN ARDINDAN ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ
Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Özaydın, sosyal medyadaki eleştirilere tepki göstererek, yapılan etkinliğin Uluslararası bir gençlik festivali olduğunu söyleyerek kendisini şu sözlerle savundu;

"Üniversitemizde 107 Ülkeden 6 bin 500 öğrenci eğitim görmektedir. GAÜN Uluslararası Gençlik Festivali uzun yıllardır Üniversitemizde her yıl coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır. Sosyal medyada paylaşılan sadece Suriyeli öğrenciler için yapılan eğlence gerçeği yansıtmamaktadır."

Ancak kendisinin bu festival de en azından "tarih" sebebi ile neden 19 Mayıs'a ve Atatürk'e yer vermediğine değinmedi...

Gaziantep Üniversitesi'nde 19 Mayıs'ta OSÖ ve Irak bayrakları açıldı, öğrenciler tepki gösterdi! - Eğitim - AYKIRI haber sitesi

Resim