Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası açıkladığı yeni önlemler sonrası döviz kurunda sert düşüş yaşanmıştı. 18 TL’yi gören doların dün gece 11’lere karşı gerilediği görülürken, 1970’leri andıran “örtülü faiz” olarak da bildiğimiz ekonomideki yeni adım Türkiye ve hatta dünyada sorgulanmıştı.

Yaşanılan pandemi koşullarında dünyadaki uygulamaların tam tersine bir tutum sergileyerek, bilinenin aksine faiz yükseltmeyip faiz indiriminde kararlı durup hatta kısa süre içerisinde 5 defa Merkez Bankası’nın müdahalesine sahne olmuştu. Ancak son gelinen noktada alınan kararlar ile faiz garantisi hazineden sağlanmak üzere verilmiş olundu.

cumhurbaskani-erdogan-dan-damadi-berat-albayrak-13949390_1508_osd-1

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında doların 18.40 TL'den sert şekilde geriye düşmesi bir tarafça kutlanırken ciddi bir taraf takımından sorgulanmaya başlandı.

 Faize karşı durup sonrasında faiz garantisi açıklayarak geldiğimiz nokta ile ilgili en çarpıcı yorum sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Eren Erdem’den geldi.

CHP Milletvekili ve meclisin en faal isimlerinden Eren Erdem yapmış olduğu paylaşımda şu cümleleri kullandı.

Yollar ve köprüler geçiş garantili. Havaalanları uçuş garantili derken;

artık faizler hazine garantili. Evde otururken; geçmediğin yola, gitmediğin havaalanına para öderken, şimdide bankada parası olana faiz ödeyeceğiz.

Evet; örtülü faiz arttı. Ama vergilerimiz garanti gösterilerek

“Madem faiz garantisi verecektiniz neden başta yapmadınız da doların 18-19 TL’lere çıkmasına müsaade ettiniz” diyen bir taraf da yaşanılan sürecin bilinçli bir süreç olduğunu “tarihin gördüğü en utanmazca servet aktarımı” cümleleri ile anlatıyor.

Yaşadığımız ilginç günlere ait ayrıca piyasaya 41 milyar dolar para sürüldüğü yönünde bir de iddia geldi.

Sadece ülkemizde değil, dünyada da bizler için anlamlandırılmaya çalışılan süreç ve ülkemizdeki uygulamaları çözemeyenler de var tabi ki. Mesela en son kabine toplantısı sonrası alınan kararların ve uygulanmaya başlayan kur garantili yöntemin ne olduğunu sorgulayanlar var, ve tabi ki cevap verenler de var bu soruya.

Ülke olarak uygulamaya aldığımız kur garantili son süreç ile ilgili en dikkat çekici cevap ise müzisyen Ozan Çoban’dan geldi.

Ne oldu diye soranlara sosyal medya hesabından cevap olarak "Arkadaşlar anlaşılmayacak bir şey yok; bir şey ödeniyorsa halk ödüyor, zengin zarar etmişse karşılanıyor. Bu kadar" diyerek cevap verdi.