Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından maalesef binlerce insan can kaybı yaşarken aynı zamanda mal kayı da yaşadı. Deprem için birçok kanalda ortak yayın yapılacak “Türkiye Tek Yürek” başlığı ile destek programı yapılmıştı. Programın ardından tartışma konusu olan bağışın vergiden düşürüleceği iddialarına Gelir İdaresi Başkanlığı önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen iki büyük deprem Kahramanmaraş merkezli olup 10 ilimizde büyük hasar oluşturmaktadır. Deprem felaketi hepimizi derinden üzerek hem ciddi oranda can kaybına hem de mal kaybına yol açtı. Bu bağlamda tüm kanallar bağış toplamak için ortak yayın yaptı. Büyük şirketlerin katıldığı destek programında yüksek rakamlar ile destek sağlandı. Bağışta bulunan kişilerin vergilerinden düşüş olacağı gündeme gelirken Gelir İdaresi Başkanlığı konu ile ilgili olarak önemli açıklama yaptı.

Aşırı terleme nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Aşırı terleme nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

5-9

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Önemli Açıklama Geldi!

Deprem felaketi 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan’ da 7,7 ve 7,6 şiddetinde gerçekleşti. Yaşanan depremde Diyarbakır, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana ve Osmaniye etkilendi. On ilimizde etkili olan depremde binlerce can kaybı yaşanırken aynı zamanda birçok yaralı da diğer illerin hastanelerine gönderildi.

Türkiye yaşadığı bu deprem ile uluslararası çağrıda bulunarak yardım talebinde bulundu. Bu bağlamda birçok ülkeden arama kurtarma ekipleri depremden etkilenen on ilde çalışmalara başladı. Bu bağlamda hem Türkiye’ deki hem de diğer ülkelerden gelen arama kurtarma ekipleri tarafından binlerce kişi enkaz altından sağ çıkarıldı.

4-11

Bağış ve Yardımlar Vergiden Düşürülmemektedir!

Türkiye’ de meydana gelen iki büyük depremin ardından yardımlar kesilmeden devam ediyor. Bu bağlamda bütün kanalların ortak yayını ile dün gece birçok bağış toplandı. RTÜK’ün TV ve Radyolarda başlattığı “Türkiye Tek Yürek” kampanyası ile birçok bağış yapıldı. Hazırlanan kampanyaya şirketler, siyasetçiler, halk milyonlarca bağış yaparken öte taraftan doğrudan kamuya ait olan ya da yönetimi Türkiye Varlık Fonu’nda bulunan banka ve şirketlerin de büyük miktarlarda bağış yapması dikkatlerden kaçmadı. Bu bağlamda bu banka ve şirketlerin yaptığı bağış halk arasında çeşitli yorumlara neden oldu.

Bağış yapan kamu kuruluşlarına baktığımız zaman Ziraat Bankası 20 milyar TL, Merkez Bankası 30 milyar TL, Vakıf Bankası 12 milat TL, THY 2 milyar TL, Ziraat, Vakıf ve Emlak Katılım ayrı ayrı 1 milat TL, emlak konut 1 milyar TL, Borsa İstanbul Grup 2 milyar TL, tasarruf mevduatı sigorta fonu 2 milyar TL, turcell 3.5 milay TL ve cumhur başkanlığı savunma sanayi başkanlığı ve bağlı şirketler 3.6 milyar TL bağış yaptığını görüyoruz.

Yapılan desteklerin ardından yapılan bağışların vergiden düşürüleceği sosyal medyada gündem olmuştu. Konu ile ilgili olarak Gelir İdaresi Başkanlığı twitterdan önemli açıklamalarda bulundu. Gelir İdaresi Başkanlığı, “Bağış ve yardımlar vergiden değil, matrahtan düşülmektedir. Sosyal medyada, yapılan bağış ve yardımların vergiden düşüldüğü yönünde paylaşımların devam ettiği görülmektedir. Kamuoyunun ve vergi mükelleflerinin doğru bilgilendirilmesi adına konunun yeniden açıklanması gerekli görülmüştür. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları belli şartlarla bağış ve yardımların elde edilen gelirden, kurum açısından kazançtan indirilmesi imkânı vermektedir. Kazançtan indirim ile vergiden indirim tamamen birbirinden farklı kavramlardır. Bağış ve yardımlar gerekli şartları taşıyorsa ilgili yılın vergi matrahının tespitinde gelirden, kurumlar için kazançtan indirilir. Bu indirim sonucu kalan tutar vergiye tabi olur. Konuyu basit bir örnekle anlatmak gerekirse;100.000TL kazancı olan bir kurum 20.000TL AFAD’a bağış yaptığında kazancından 20.000TL’yi indirecektir. Kalan 80.000TL üzerinden %20 oranında hesaplanan 16.000TL kurumlar vergisi ödeyecektir. Özetle, vazgeçilen vergi tutarı 4.000TL’dir” ifadelerini kullandı.