Yaklaşık 6 Milyon asgari ücretli için açıklanan zam haberi aslında tüm maaşlı çalışanları ilgilendiriyor. Tüm işveren ve maaşlı çalışanlar sorgulamaya başladı. Gelir vergisi ne olacak? Damga vergisi ne olacak? Maaşlara bu kalkacağı söylenen vergiler nasıl yansıyacak?

2022 yılı asgari ücret zam oranı açıklandı. Ancak asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yapılırken işverenler ve diğer maaşlı çalışanlar ise gelir ve damga vergilerinde son durumun ne olduğunu araştırmaya başladı. Peki, işverenlere asgari ücret konusunda ne kadar destek verildi?

 Tüm işveren ve maaşlı çalışanlar sorgulamaya başladı. Gelir vergisi ne olacak? Damga vergisi ne olacak? Maaşlara bu kalkacağı söylenen vergiler nasıl yansıyacak? Tüm Maaşlar Yükseldi Mi?

son-dakika-2022-asgari-ucret-aciklandi-iste-yeni-zamli-asgari-ucret

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

En düşük asgari ücret AGİ olmadan 4250 liraya çıkartıldığı beyan edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Asgari ücrette tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz” dedi.

Ürün etiketlerinin market ve mağazalarda saatte değişiklik yapıldığı, dövizin ve altının rekor kırdığı ülke koşullarında açıklanacak asgari ücret zammına herkes umut bağlamış durumdaydı.

TÜM MAAŞLAR DEĞİŞTİ! ASGARİ ÜCRET ZAMMI DİĞER ÇALIŞANLARDA NASIL UYGULANACAK?

Buruk da olsa mutlu haber, Erdoğan'ın karar verdiği ve yapmış olduğu açıklamaya göre asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kalktığı için burada oluşacak fark aslında tüm maaşlı çalışanlara yansıtılacağı için bu zam haberi tüm çalışanlar için gelmiş oldu.

Asgari ücrete normal şartlarda ciddi bir artış sağlanmış oldu ancak maalesef döviz kurlarının rekor kırdığı ülkemizde paramızın hergün değer kaybetmesi ile aslında elimize geçecek maaş zammı şimdiden eridi. Ayrıca yeni yıla ötelenen birçok zam haberi varken, bu zam durumunun eskiyi aratmayacağı bile henüz belli değil. Zira en azından daha şimdiden açıklanmış %17,80 oranında bir su faturası zammı var yeni yıl ile işleme alınacak.

Bununla beraber aslında daha yaz aylarında 7 TL ila 8 TL arasındaki dolar şuanda 15 TL'yi aşmış durumdayken aslında maaşlarda üretim değil tüketim ile ve daha da acısı ithalat ile yaşayan toplumumuz için bir zam değil eksilme söz konusu olmuş durumda.

2022 umarız yeni zamlar ile geliyor olmaz ve dövizdeki kur artışları geriler. Çünkü biz gerçekten de nefes almaya çalışan tüm asgari maaşlı ve tabi ki aslında tüm insanlarımızın bu zam ile yüzlerinin gülecek olmasını tüm kalbimiz ile diliyoruz.