Geliri düşük olanlara müjde! E-devlet üzerinden kontrol edin, başvuru yapın, o borçlar siliniyor!

Geliri düşük olanlara müjde! E-devlet üzerinden kontrol edin, başvuru yapın, o borçlar siliniyor! E-devlet sorgulama ekranı ve detaylar haberimizde…

Ekonomi 10.08.2021 - 10:47 10.08.2021 - 10:47 Volkan Arık

Geliri düşük olanlara müjde! E-devlet üzerinden kontrol edin, başvuru yapın, o borçlar siliniyor! Koronavirüsle mücadele sürecinde ekonomik anlamda zor günler geçiren vatandaşlar devlet destekleri ile biraz da olsa nefes alma imkanı bulmuştu. Özellikle son günlerde çıkan borç yapılandırma şanslı sayesinde vatandaşlar bugüne kadar biriken borçlarını yapılandırma imkanı da bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, BAĞ-KUR, Genel Sağlık Sigortası, vergi borçları yeni yasa sayesinde gecikme faizleri ve gecikme zammı ödemeden taksitli olarak ödenebiliyor. Bu kapsamda genel sağlık sigortası borçları da bulunuyor. Ancak e-devlet üzerinden sorgulama yapan ve geliri düşük olan vatandaşlar bu borçların üçte birini sildirme imkanı da bulabiliyor.

Yeni yasa ile birlikte milyonlarca vatandaş devlete olan borçlarını faiz indirimi ve taksitli şekilde ödeme imkanı buldu. Borç yapılandırma 31 Ağustos 2021 tarihine kadar devam ederken özellikle GSS prim borçları için vatandaşların Gelir testi yaptırması tavsiye ediliyor. Genel sağlık sigortası prim borçları vatandaşların gelir durumuna göre ortaya çıkıyor. Gelir testi yaptırmayan vatandaşlar en üst limitten bu borçları öderken, Yaptıranların borcu siliniyor. Genel sağlık sigortası prim borçları için edevlet üzerinden kontrol yapabilir ardından da borçlarınızı sildirmek için gelir testi yaptırabilirsiniz. Adım adım yapmanız gerekenler haberimizde...

geliri-dusuk-olanlara-mujde-e-devlet-uzerinden-kontrol-edin-basvuru-yapin-o-borclar-siliniyor-2

GSS GELİR TESTİ NASIL YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından genel sağlık sigortası Gelir testinin hangi kapsamda yapılacağı daha önce açıklanmıştı. Vatandaşların sosyal güvencesi olmaması halinde hem sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi hem de düşük prim ödemesi için başlatılan genel sağlık sigortası uygulaması gelir durumuna göre prim ödenmesine imkan sağlıyor. Genel sağlık sigortası için gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapmaları yeterli oluyor.

SON GÜN 30 AĞUSTOS 2021

Genel Sağlık Sigortası borç yapılandırma işlemi yapmak isteyen vatandaşlar için son gün 30 Ağustos oldu. Hem borçlarını yapılandırmak hem de gelir testi yaparak daha düşük prim ödeyip sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşların bu tarihe kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Ayrıca 31 Aralık 2021 tarihine kadar ortaya çıkan ana parayı ödeyen vatandaşlar gecikme zammı ödemekten kurtuluyor aynı zamanda cezalar da siliniyor. 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testini yaptırmanız durumunda geliri Asgari ücretin üçte birinin altında olan vatandaşların da borçları silinecek.

geliri-dusuk-olanlara-mujde-e-devlet-uzerinden-kontrol-edin-basvuru-yapin-o-borclar-siliniyor-3

PRİMLERİ DEVLET ÖDEYECEK

30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırmanız durumunda silinen borçların yanı sıra devlet filmleri ödeyecek. Bu nedenle 2021 yılının nisan ayı öncesine ait GSS borçlarının yapılandırılması için Ağustos ayının son günü ne kadar e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. Hemen TC kimlik numarası ve şifre ile e-devlet sistemine giriş yaparak hem borcumuzu sorgulayabilir hem de GSS borçlarına yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@