Gençlere çifte destek verilecek! 18-29 yaş arası herkes başvuru yapabilir. Tam 15 bin 340 TL devlet yardımı var

Devlet, iş kurmak isteyen gençlere desteğine devam ediyor. 18-29 yaş arası herkes başvuru yapması durumunda 15 bin 340 TL destek ve indirim veriliyor.

Ekonomi 04.11.2021 - 10:57 04.11.2021 - 10:57 Volkan Arık

Gençlere çifte destek verilecek! 18-29 yaş arası herkes başvuru yapabilir. Tam 15 bin 340 TL devlet yardımı var. İş kurmak girişimcilik yapmak isteyen gençlere devletin desteği devam ediyor. Özellikle genç girişimcileri desteklemek isteyen devlet, 18-29 yaş arasında iş kuran gençlere, 1 yıl boyunca prim desteği sağlıyor. Aynı zamanda gençlere verdiği desteği de sağlanıyor. İşyeri açan ve ilk defa gelir vergisi mükellefi olan gençler 3 senelik vergi istisnası hakkından da faydalanıyor.

İş kurmak isteyen girişimci gençlere devletin sağladığı birtakım haklar bulunuyor. Gençler bu sayede hem vergi hem de SGK primi ödemekten kurtuluyor. İşini kuran ve yerine oturtmak için süreye ihtiyacı olan gençler avantajlı imkanlar sayesinde İş hayatına bir adım önde başlıyor. Girişimci gençlere devlet tarafından 3 sene vergi Bir senede prim desteği sağlanıyor. Devlet desteği ödemelerinden faydalanmak için ilk kez vergi mükellefi olmak ve aynı zamanda da SGK ya da BAĞ-KUR’a kayıtlı olmak gerekiyor.

genclere-cifte-destek-verilecek-18-29-yas-arasi-herkes-basvuru-yapabilir-tam-15-bin-340-tl-devle

15.000 TL'YE YAKIN PRİM AVANTAJI

İş hayatına atılan gençler için devletin sağladığı yıllık prim desteği 15 bin liraya yakın oluyor. Bunun yanında ilk kez vergi mükellefi olan 18-29 yaş arası gençler, 3 yıllık vergi istisnasına da sahip oluyor. Gençler 3 yıl boyunca aylık kazançlarının 75 bin TL'lik olan kısmı için vergiden muaf tutuluyor. Yine girişimcilerin yıllık vergi avantajı 15.000 TL’nin üzerinde oluyor.

VERGİ MUAFİYETİ ŞARTLARI NELERDİR?

Yeni iş kuran ve ilk defa vergi mükellefi olan gençlerin 3 yıl boyunca vergiden muaf tutulmasının birtakım şartları da bulunuyor. Vergi muafiyeti şartları şu şekilde;

Kanuni süre içerisinde İşe başlama bildiriminin yapılmış olması,

Kendi işinde bilfiil çalışması ya da idare etmesi,

Eğer kurulan işyeri adi şirket ya da Şahıs şirketi ise tüm ortakların gereken özellikleri taşıması,

Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ya da çocuklara devredilmesi dışında herhangi bir akrabaya devredilmemiş olması.

genclere-cifte-destek-verilecek-18-29-yas-arasi-herkes-basvuru-yapabilir-tam-15-bin-340-tl-devle-2

29 YAŞ ALTI GENÇLER YARARLANABİLİR

İş kuran gençlere sağlanan bu avantaj 29 yaş altı gençler için geçerli. 18-29 yaş arasında iş kuran ve ilk kez bağ-kur'luya da ilk kez vergi mükellefi olan gençler devletin sağladığı prim ve vergi avantajından faydalanabilir. Vergi mükellefiyeti başlangıcı tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 28 yaşını doldurmamış olanlar başvuru yaparak devletin sağladığı ayrıcalıklardan faydalanma şansına sahip oluyor. Yeni işyeri açan gençler prim desteği kapsamında yıllık 14810,88 TL prim avantajı kazanırken vergi desteği kapsamında ise 15.000 TL’nin üzerinde avantajlı oluyor.

genclere-cifte-destek-verilecek-18-29-yas-arasi-herkes-basvuru-yapabilir-tam-15-bin-340-tl-devle-3

DEVLET FAİZSİZ KREDİ VE DESTEKTE SAĞLIYOR

Özellikle yeni iş kuran kadın girişimcilere devletin sağladığı kredi ve faizsiz destek imkanları da bulunuyor. İş kurmak isteyen kadınlara destek olmak isteyen Devleti, KOSGEB aracılığı ile geri ödemesiz hibe takviyeleri verirken aynı zamanda kaymakamlıklarda 15 bin TL'ye kadar faizsiz iş yeri açma kredisi sağlıyor. İş yeri açmak isteyen genç girişimcilere özel olarak verilen bu kredi kampanyası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile karşılanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@