Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

5 Ocak 2021 Salı 18:20:24

Emeklilere İntibak Zammı Verilecek Mi ? 2021 İntibak Var Mı ? İntibak Zammı Ne Zaman Verilecek ?

Emekli vatandaşlar yeni yılın gelmesi ile birlikte intibak zammını araştırmaya başladı bile. 2021 yılında intibak zammı olup olmayacağı ise merak ediliyor. 2021 yılında intibak zammı olacak mı ? Emeklilere intibak zammı verilecek mi ? 2021 emekli intibak zammı ne zaman verilecek ? Emekli vatandaşlar intibak zammı ile ilgili haberleri araştırıyor.

2021 yılında intibak zammı yapılıp yapılmayacağı vatandaşlar tarafından merak edilen sorular arasında yerini aldı. Emekli vatandaşlar arasında yaşanan bu maaş tutarsızlığını, eşitsizliğini düzenlemeyi amaçlayan düzenleme olan intibak zammı, bu sene olacak mı ? Emekli vatandaşlar eşitlik için intibak zammının gelmesini istiyorlar. 2021 yılında intibak zammı olacak mı sorusu ise oldukça çok sorulur oldu. 2021 yılında intibak zammı uygulaması yapılacak mı eğer yapılacaksa ne zaman yapılacağı da merak ediliyor. Bu sene 2021 yılında yapılacak olan intibak zammının, 2000 yılından sonra emekli olan kişiler için de uygulanması bekleniyor. İntibak konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni çalışmalar ve düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Yapılan yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler ile emekli vatandaşların yüzü gülecek mi merak ediliyor. 2021 yılında emeklilere intibak zammı yapılacak mı ? 2021 intibak zammı var mık ? 2021 intibak zammı ne zaman uygulanacak ?

Milyonlarca emekli vatandaş gözünü dört açmış, intibak zammını bekliyor. Memur emeklisi olan vatandaşlar çalıştıkları ve emekli oldukları kurumlardan dolayı yaşanan farkın giderilmesini bekliyor. İntibak zammı bekleyen emekliler, 2000 yılından sonra emekli olan SSK’lılar ise 355 TL’ye varan zammın maaşlarına eklenmesini istiyor. Bu yıl 2021’de birbirinden avantajlı ve sevindirici finansal kazanım hakkı kazanan emeklilerin gözü intibak zammında.

2000 yılı ve sonrasında emekli olan SSK’lı vatandaşların önceki intibak düzenlemesindeki değişikliklerin kendileri için de hayata geçirilmesini talep ediyorlar. Ayrıca memur emeklisi kişiler ise maaşlarındaki kurum kaynaklı farkın giderilmesini talep ediyor. Eğer intibak zammı ile ilgili olan talep hayata geçirecek olursa, emekli vatandaşın yüzü de gülecek. 2000 senesinden önce emekli olanlar emekli vatandaşlara yapılan intibak zammı, ilerleyen süreçte emekli olan vatandaşlara da uygulanacak.

2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlara yapılan ilk intibak zammındaki gibi 50 ve 355 TL arasında zam yapılmaya gidecek. 2000 yılı ve 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşların ise maaşı yeniden hesaplanacak.

KPDK toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya göre, emekli olmadan önce çalıştıkları kurumda aynı unvanlı kadrodan veya görevden emekli olan kişiler arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödeme ile yani intibak zammı ile giderilecek. Diğer emeklilere göre düşük maaş alan emekli vatandaşlara aradaki maaş farkı kadar ilave ödeme gerçekleştirilecektir.

İntibak zammının gelmesi ile emekli vatandaşların kazanacağı haklar;

En düşük olan taban emekli aylığının tutarı asgari ücrete eşitlenmesi durumunda, emekli vatandaşa her ay ek ödeme de dahil olmak üzere en az 2 bin 324 TL ödeme yapılacaktır.

Sağlık alanında hastanelerde ek ödemelerin kalkması durumunda ise emekli vatandaşların emekli maaşından hiç kesinti yapılmayacaktır.

Eğer emekli vatandaşların maaşlarına intibak zammı uygulanırsa, 2000 yılı ve 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşlara da 355 TL’ye varan emekli maaş intibak zammı olabilecek.

Son olarak emekli vatandaşlara yapılan ek ödeme oranı değişirse de, emekli vatandaşlar her ay aldıkları net maaşlarının yüzde 4-5’i yerine yüzde 8-10’u oranında para ödemesi almış olacaklar. Bağ-Kur’dan ya da SSK’dan emekli olmuş vatandaşların maaşlarındaki oran yüzde 8 olursa 255 TL ancak yüzde 10 olursa 382  TL’ye varan maaş zammı yaşanacak.

İntibak zammı nedir ?

İntibak zammı nedir diye soranların sayısı arttığına göre bu soruya bir cevap vermek gerekiyor. İntibak zammı nedir ? İntibak zammı prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olan ya da farklı olan ancak buna rağmen farklı tutarda emekli maaşı alan emekli vatandaşlar arasında yaşanan eşitsizlik durumunu çözmek için oluşturulan bir uygulamadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı