Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

13 Ekim 2020 Salı 15:42:07

Etil Alkol mü Metil Alkol mü zehirler? Arasındaki farklar nelerdir

Etil alkol Metil alkol arasındaki fark nedir Türkiye genelinde çok sayıda alkol zehirlenmesi haberi gelirken sahte alkol kullanımı sebebiyle sadece İstanbul'da son zamanlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi şu sıralar herkes etil alkol Metil alkol arasındaki farkı araştırmaya başlarken etil alkol ile Metil alkol arasındaki farklar nelerdir biz de bir araştırma yaptık.

Etil alkol Metil alkol arasındaki fark nedir Türkiye genelinde çok sayıda alkol zehirlenmesi haberi gelirken sahte alkol kullanımı sebebiyle sadece İstanbul’da son zamanlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye yükseldi şu sıralar herkes etil alkol Metil alkol arasındaki farkı araştırmaya başlarken etil alkol ile Metil alkol arasındaki farklar nelerdir biz de bir araştırma yaptık.

Yurt geneli sahte içki sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı gün gün yükseliyor buna etil alkol ve Metil alkol kullanımı ve yanlış kullanımı sebebiyle Olması belirlenirken sahte içkiye yönelik operasyonlarda çoğaltılıyor Peki etil alkol ve Metil alkol arasındaki farklar nelerdir etil alkol ile Metil alkol farkı nasıl anlaşılır

Zehirlenmeyi yapan Metil alkol nedir Metil alkol nasıl zehirler soruları ile birlikte ne işe yaradığını da sizlere aktaracağız

ETİL ALKOL NEDİR, NE İŞE YARAR?

Etanol renksiz, hafif hoş kokulu ve yanıcı bir sıvı. Alkollü içeceklerde kullanılan tek alkol türüdür. Ayrıca çözücü olarak kullanılmaktadır. Kimyasal formülü C2H6O olup EtOH ya da C2H5OH olarak da ifade edilmektedir.

Etanol bakterisit ve anti-fungal etkileri nedeniyle tıbbi temizlikte ve en yaygın olarak da antibakteriyel el dezenfaktanı jellerde antiseptik olarak kullanılır. Etanol mikroorganizmaların membranlarını lipid bilayer eriterek ve membran proteinlerini, doğasını değiştirerek öldürür ve çoğu bakteri ve fungi ve virüslere karşı etkilidir.

METİL ALKOL NEDİR, NE İŞE YARAR, NEREDE KULLANILIR?

Metil alkol (metanol) odun talaşının distile edilmesi ile elde edilir. Endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılır. Akut zehirlenmeler daha çok yanlışlıkla içki olarak kullanılması sonucu oluşurken, kronik zehirlenmeler, işyerlerinde buharının inhale edilmesi sonucu oluşur. Giysilere bol miktarda bulaşmış olan metil alkolün deri yolu ile alınması da mümkündür.

ETİL ALKOL İLE METİL ALKOLÜN FARKI NEDİR?

Formik asit birikimi klinik semptomlar ile ilişkilidir ve toksiteden formik asit sorumludur. Retinada formaldehit oluşumu özellikle ‘kör sarhoş’ diye tanımlanan körlüğe neden olan optik papillit ve retinal ödeme yol açar.

Etil alkol vücutta metabolize olan yani karaciğer tarafından işlenebilen bir alkol olduğundan içki yapımında kullanılan tek alkol türüdür. Metil alkol ise vücutta metabolize olmaz ve vücuda girdikten sonra formaldehid ve formik asit isimli iki kimyasala bozunur.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı