Japon Süper Bilgisayar Hesapladı: Çift Maske Takmak Bir İşe Yaramıyor

Koronavirüsle mücadelede, normalleşme adımları atılırken birçok kişi önlem olarak çift maske takmayı savunuyor. Bilim insanları, henüz çift maske takmanın virüse karşı ne kadar koruma sağladığını kanıtlayamadı ancak Japon süper bilgisayarlar tarafından yapılan hesaplar, koronavirüse karşı çift maske takmanın düşünüldüğü kadar faydalı olmadığını ortaya koydu.

Japon Süper Bilgisayar Hesapladı: Çift Maske Takmak Bir İşe Yaramıyor

Koronavirüsle mücadelede, normalleşme adımları atılırken birçok kişi önlem olarak çift maske takmayı savunuyor. Bilim insanları, henüz çift maske takmanın virüse karşı ne kadar koruma sağladığını kanıtlayamadı ancak Japon süper bilgisayarlar tarafından yapılan hesaplar, koronavirüse karşı çift maske takmanın düşünüldüğü kadar faydalı olmadığını ortaya koydu.Çift maske takmanın koruma oranı yüzde 4


Japonya’da Fukagu isimli süper bilgisayar, olası senaryoları içeren tüm kombinasyonları uyguladı ve virüs parçalarının çift maske takan insanlara ulaşma riskini hesapladı. Ortaya çıkan sonuçlar, koronavirüse karşı çift maske kullanmanın, sadece yüzde 4’lük bir koruma ortaya çıkardığını gösteriyorMaskenin koruma oranı yüzde 85


Bununla birlikte araştırma sonucunda, tek maske kullanımının düzgün bir şekilde yapıldığında koruma oranının yüzde 85 olduğunu gösterdi. Çift maske takanlar ise bu oranı yüzde 89’a çıkarmış oldu. Çift maske kullanımıyla ilgili bir detay da, hava direncini artırması ve kenarda sızmaya neden olması, dolayısı ile kullanışsız olması oldu.


Araştırmacılar, bu veriler ışığında çift maske kullanımını önermezken, koronavirüse karşı en iyi maskeninse N95 maskeler olduğunu belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER