Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

17 Kasım 2020 Salı 14:49:08

KYK öğrenim kredisi borcu yapılandırması açıklandı ! GİB açıklandı ! KYK borç yapılandırma başvurusu nereden ve nasıl yapılacak ?

Borç yapılandırma ile ilgili yapılacak yeni düzenlemeler bugün son buldu. Yapılan düzenlemelerle borç yapılandırmaları başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan borç yapılandırmasını imzaladı. KYK borcu olanlara ve borç yapılandırma bekleyenlere müjde ! Peki, KYK borcu olanlar için öğrenim kredisi yapılandırma nereden, nasıl yapılacak ve borç yapılandırma başvurusu nasıl olacak ?

Birçok kişiyi ilgilendiren ‘7256 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ 17 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın borç yapılandırmasını imzalaması üzerine milyonlarca kişi araştırmaya başladı. KYK borcu olanlar, yapılandırma bekleyenler borç yapılandırma haberine çok sevindi !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni borç yapılandırma kanununu imzalamasıyla KYK öğrenim kredisi kullanan milyonlarca öğrenciye de borçlarını yapılandırma şansı tanınmış oldu. Alınan bu karar ve kanun değişikliği ile milyonlarca devlete borcu olan kişiye umut oldu. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrencilik hayatında kredi almış olan vatandaşlara da borçlarını yapılandırma fırsatı tanındı. Bu kanun ile birlikte birçok kişi borçlarını yapılandıracak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan GİB borç yapılandırma başvurusu ile ilgili açıklama geldi;

Gelir İdaresi Başkanlığı söz konusu borç yapılandırma kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. GİB’in yaptığı açıklamada: “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki 7256 sayılı Kanun, 17 Kasım 2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanun ile;

 1. Vergi dairesine ödenmemiş vergi ve diğer borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılması,
 2. Vergi aslına bağlı cezaların (vergi ziyaı cezası) tamamının silinmesi,
 3. Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesi,
 4. Motorlu Taşıtlar Vergisi borcuna bağlı faizler yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılması,
 5. Öğrenim ve/veya katkı kredisi borçlarına bağlı gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılması,
 6. Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 indirim yapılması,
 7. Trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde asıllarında %25 indirim yapılması,
 8. Taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi halinde ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla, ikinci taksit ödeme süresi içinde geri kalan taksitlerin tamamının ödenmesi halinde;
 • Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %50 indirim yapılması, Trafik para cezaları ve diğer idari para cezaları asıllarında %12,5 indirim yapılması,
 • Yapılandırılan tutarların peşin veya ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksitler halinde ödenmesi,
 • Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödenmesi,
 • Vadesi 31/12/2014 tarihinden önce olan aslı 100 TL ve altındaki borçların silinmesi,
 • 7143 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması,
 • 6183 sayılı Kanun kapsamında tecili devam eden borçların yeniden yapılandırılması gibi çok önemli imkanlar getirilmiştir. Bu imkanlardan faydalanmak için 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Peki, KYK borç yapılandırması nereden yapılacak ?

Yeni açıklanan kanun ile birlikte borç yapılandırma başvuruları Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden  yapılıyor. Ayrıca e-devlet üzerinden de yapabilir ve posta yoluyla da iletebilirsiniz. Eğer online üzerinden değil, bir kurumdan yapmak isterseniz de bağlı olunan vergi daireleri üzerinden de yapılabilir.

Bu duruma ek olarak borcunu peşin olarak ödeyen vatandaşlara ödemelerinde biriken %90 ‘a yakın faiz silinmesi yapılacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı