MEB topu attı, gol ilk bu ilden geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklama ve birkaç saat sonra da Millî Eğitim Bakanlığının Covid-19 ile ilgili açıklaması sonrası yüz yüze eğitimden tamamen uzaktan eğitime dönen ilk il Çorum oldu.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ilave önlemler alındığını ve bazı kararların illerdeki hıfzıssıhha kurullarına bırakıldığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından birkaç saat sonra ise Millî Eğitim Bakanlığından (MEB) bir açıklama gelmiş, eğitimde de “yerinde karar” uygulaması çerçevesinde daha önce belirlenen ve kamuoyuna açıklanan kriterler doğrultusunda, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim faaliyetlerine şehir bazlı verilecek kararlarla devam edileceği belirtilmişti. Millî Eğitim Bakanlığının da topu İl Hıfzıssıhha Meclislerine atması üzerine ilk karar Çorum’dan geldi.

Çorum’un, vaka sayılarının her 100.000 kişi oranıyla hazırlandığı tablodaki durumunun daha da kötüye gitmesi sebebiyle yeni karar alındı. Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, koronavirüs risk değerlendirme haritasındaki kategorilerden “kırmızı”ya sahip olan şehirler arasına girdiklerini belirterek, bu yüzden yeni tedbir kararları alındığını duyurdu.

Çorum İl Millî Eğitim Müdürü ile de durumu görüştüğünü ve okullarda 8. ve 12. sınıflar ile ana sınıflar ve ilkokulların dışında kalan diğer ara sınıfların tamamında yüz yüze eğitim yerine yeniden uzaktan eğitime geçilmesi kararı aldıklarını, bugün itibarıyla da okullarda uygulamaya başladıklarını ifade etti.

Diğer illerde durum

Çorum’dan sonra şimdi kırmızı kategorideki diğer illerde nasıl önlemler ve kararlar alınacağı merak ediliyor. Türkiye genelinde vaka sayılarının hızla yükselmesi sebebiyle 58 il kırmızı renge bürünmüştü.