Polonya’da Yaşam- Asgari Ücret- Vergi Kesintiler Ve Yaşam Maliyeti

polanya

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polonya’da Yaşam

Polonya’da yaşam nasıl olur diye merak ediyorsanız, öncelikle ülkenin son derece soğuk bir yer olduğunu bilmelisiniz. Kışları -20 derecenin altında olan ülke, yazları ise 27-30 derece civarında olmaktadır. Bu sebeple yaz aylarında halk Baltık Denizi’ne girebilmektedir.

Polonya’da Ulaşım

Ülke içerisinde ulaşım ise tren ve otobüslerle sağlanmaktadır. Özellikle trenlerde öğrencilere %50’ye kadar varan indirimler uygulanmaktadır. Ulaşım için sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise yol masraflarının paylaşıldığı online platformlar bulunmaktadır. Ülkede şehir içi ulaşımlarda hem tramvaylar hem de otobüsler ile yapılabilmektedir.

Polonya’da Konaklama

Polonya’da en önemli harcama kalemlerinin başında konaklama olmaktadır. Konaklama masraflarına sadece ev kiraları değil aynı zamanda elektrik, su, doğalgaz ve çöp giderleri gibi giderlerde eklenmektedir.

Polonya’da kiralar evlerin büyüklüklerine ve bulundukları şehirlere göre farklılık göstermektedir. Ülkenin başkentinde ev kiraları en yüksek miktarlarda olurken, başkentten uzaklaştıkça ev kiraları da düşmektedir.

Ülkede uzun süre konaklamalar için kullanılacak farklı alternatifler bulunmaktadır. Bunların başında öğrenci yurtları gelmektedir. Ayrıca isteyenler için oda veya stüdyo daire de kiralanmaktadır. Polonya’da yaşam konaklama açısından birçok seçeneği ve farklı ücretler sunmaktadır.

Polonya’da Eğlence

Polonya’da eğlence hayatı, küçük ya da büyük şehir fark etmemektedir. Bütün şehirlerde gece hayatı bulmak mümkün olurken aynı zamanda bu eğlence orta derecede masrafa mal olmaktadır. Ülkede birçok eğlence mekânına gitmek ücretsiz olurken, alkol fiyatları da ülkemize göre oldukça ucuz olmaktadır. Aynı şekilde yiyecek içecek sektörü de orta derece de harcama gerekmektedir.

Polonya’da Yabancılara Bakış

 Polonya diğer Avrupa ülkelerine bakıldığın yabancı yaşayan sayısı oldukça az olan bir ülke olmaktadır. Bu sebeple Polonya halkı yabancı uyruklu kişilere son derece sıcak davranmaktadır. Ayrıca ülkede İngilizce bilen sayısı özellikle genç nüfusta son derece fazla olmaktadır. Bu sebeple halk ile anlaşmak kolay olmaktadır. Diğer bir yandan Polonyalılar ülkelerini ve kültürlerini tanıtma konusunda son derece heveslidirler.

Polonya’da Asgari Ücret

 Polonya Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen, Euro para birimini kullanmamaktadır. Bunun yerine kendi para birimi olan Zyot’u kullanmaktadır. Polonya’da çalışabilmek için Avrupa Birliği ülkelerinden olmayanların çalışma izni alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanında ülkedeki işsizlik oranı %2,9 olmaktadır.

2020 yılı içerisinde ülkede belirlenen asgari ücret 2600 Zyot iken, bu ücret 2021 yılı için Polonya Hükümeti tarafından 2800 Zyot’a yükseltmiştir. %7’lik bir zam gören asgari ücret, beklentilerin altında kalmıştır.

Bu ülkede çalışmak isteyenlerin bilmeleri gereken bir diğer konu ise ülkede ki çalışma saatleri olmaktadır. Ülkede yasal olarak çalışma süresi 48 saat olurken, genel uygulama 40 saat üzerinden olmaktadır. Bunun yanında çalışanlar bi sene içerisinde en fazla 150 saat fazla mesai yapabilmektedir. Bunların yanında resmi tatillerde, gece çalışması yapılan yerlerde ve pazar günleri çalışanlara uygulanan saatlik ücretler 2 katı olmaktadır.

Çalışanların 24 saatlik zaman dilimi içerisinde en fazla 13 saat çalışmalarına izin verilmektedir. Yıllık tatilleri ise 10 seneden az aynı şirkette çalışanlar için 20 gün olurken, aynı şirkette 10 yıldan fazla çalışanların yıllık izinleri 26 gün olmaktadır.

Polonya’da ortalama ücretler ise şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Başkenti olan Varşova’da ortalama maaş 922 Euro civarında olmaktadır. Bu ücrette Polonya’da yaşam orta düzeyde sürdürebilmek için yeterli olmaktadır. Diğer bir yandan başkentin dışında kalan şehirlerde ücretler çok daha düşük olmaktadır.

Polonya’da Vergi Kesintileri

 Polonya Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için vergilendirme de bu birliğin esaslarını kabul etmektedir. Bunun yanında bazı mallarda ülke kendi inisiyatifini kullanmaktadır. Ülkedeki vergi oranlarını ise şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır.

  • Ülkede uygulanan kurumlar vergisi %19 olmaktadır.
  • Polonya’daki gelir vergisi ise %18 ve %32 olarak değişmektedir. Bunun için yıllık 85528 Zloty altında olan gelirler %18 olurken, üzerinde olan gelirler ise %32 olmaktadır.
  • Ülkede mallara uygulanan KDV oranları değişiklik göstermekle birlikte genel oran %23 olmaktadır. Bunun yanında ilaçlar, sağlık harcamaları, temel gıda giderleri, çocukların temel ihtiyaçları, konaklama, gübre, inşaat ve su için uygulanan vergi %8, gemi ve uçak ekipmanları, dergi, kitap ve AB dışı ülkelere yapılan ihracatlar ve AB ülkelerine yapılan satışlar ise %5 olmaktadır.
  • Polonya’da özel tüketim vergisinin bir kısmı AB ile uyumlu olmaktadır. Bunlar; alkollü içecekler, tütün ve mineral yağlar olmaktadır. Diğer bir yandan ülkenin kendi karar verdiği ürünler ise binek arabalar, kozmetik ürünleri ve parfümler olmaktadır.
  • İşletmeler için uygulanan emlak vergisi metrekare başına 17,98 Zloty olmaktadır.

Polonya’da Yaşam Maliyeti

 Polonya AB ülkelerinden birisi olmasına rağmen kendi para birimini kullandığı için yaşam maliyetleri Avrupa ülkelerine göre daha düşük olmaktadır. Polonya’da yaşam özellikle ulaşım ve gıda gibi harcamaların çok düşük olması sebebi ile oldukça cazip olmaktadır. Polonya’da en büyük harcama kalemini konaklama oluşturmaktadır. Ancak bunun içinde farklı ve daha uygun çözümler bulunmaktadır.

Yorumlar kapalı.