Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

10 Kasım 2020 Salı 12:22:16

Rus askeri birlikleri Dağlık Karabağ’da!

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar dün gece sona erdirildi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yenilgiyi kabul etti. Anlaşma gereğince bölgeye Rus barış güçleri Dağlık Karabağ’a gidiyor.

Eylül ayında Ermenistan’ın saldırılarıyla başlayan Azerbaycan-Ermenistan savaşı yapılan bir anlaşmayla sona erdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile imzalanan anlaşmaya göre, Laçın ve Kelbecer bölgeleri Azerbaycan’a geri verilecek. Ordular ele geçirdikleri yerlerde kalacak.

Bölgede kaç Rus askeri olacak?

Ermenistan’ın teslim olduğunu ilan eden anlaşmaya göre Ağdam bölgesi ve Gazah bölgesi, Azerbaycan’a teslim edilecek. Rus askeri birlikleri bölgede 5 yıl boyunca kalacak. Bölgede kalacak Rus askeri sayısının bin 960, zırhlı personel aracı sayısının ise 90 olacağı kaydedildi.

Yapılan anlaşmaya göre Rus barış güçlerinin yer aldığı sekizinci Il-76 Ulyanovsk’tan Dağlık Karabağ’a hareket etti. Gönderilen askerlerin sözleşmeli askerler olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, yaptığı konuşmada Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Aliyev, Türk barış gücünün de bölgede olacağını kaydetti. Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın bu anlaşmayı kendi demir yumrukları sayesinde imzaladığını belirtti.

Harutyunyan: Birkaç gün daha sürse hepsini kaybedecektik!

Dağlık Karabağ’ın sözde lideri Arayik Harutyunyan da yenilgiyi kabullenmek zorunda olduklarını söyledi. Harutyunyan, savaşın birkaç gün daha sürmesi halinde tüm Dağlık Karabağ’ı kaybedeceklerini aktardı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı