TJK Kuru Soğan Atı Sahibi Onur Yetkin Kimdir? Jokey Özcan Yıldırım Kim?

1251314_620x410

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Derbisi olarak geçen G1 yarışını Kuru Soğan isimli safkan kazandı. Atın jokeyi Özcan Yıldırım ve Onur Yetkin merak edildi. Twitter’de Kuru Soğan neden TT oldu? 

TJK’de yılın ilk Grup 1 yarışı olan Ege Derbisi’ni Onur Yetkin’in yetiştiricisi ve sahibi olduğu, Metin Saçan’ın antrene ettiği Kuru Soğan isimli safkan, jokeyi Özcan Yıldırım ile kazanınca sosyal medya yıkıldı. Peki ama neden? İşte detaylar;

Safkan Kuru Soğan ismi merak edildi. Ama Kuru Soğan isminin hikayesi şu şekilde; Onu Yetkin atına Atatürk’ü anımsatan isimler vermek istemişti. Kuru Soğan’ın da önceki adı İzmir Marşı’ydı. Ancak kurul onay vermeyince Onur Yetkin protesto amaçlı atlarına kuru soğan, Patlıcan vb isimler koymuştu.

Onur Yetkin’in yarış sonrası verdiği röportajda da telefonunun 10. Yıl marşı çalması dikkat çekti.

Onur Yetkin Kimdir?

Onur Yetkin çok sayıda ünlü yarış atının sahibidir. Onur Yetkin, daha öncede koşmayan atlarının kesildiğini önde sürmüş ve hayvan severlerden ve bakanlıklardan yardım istemiştir.

Onur Yetkin, bakılması için karşılıksız verdiği, koşamayan yarış atlarının eti için kaçak olarak kesildiğini öğrenince hayvan dernekleri ile bir araya gelmiş ve yardım istemişti. Onur Yetkin bu olay sonrası hem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na hem de yarış atı sahiplerine çağrıda bulunmuştu.

Onur Yetkin, “At sevgisi sadece yarışlardan para kazanmak değildir. Bu işe para kazanmak umudu ile gelen ve at sahibi olanlar, at uzun süre yarış kazanamayınca ve ayda 3 bin 500 TL tutan gıda masrafı karşılamayınca, onları ucuz fiyata satıyorlar.

Bakanlık öncelikle sakatlanan ya da güçten düştüğü için koşamayıp emekliye ayrılan yarış atları için bir çiflik kursun, onları iğdiş etsin. Onların kaçak kesime gidip et, sucuk, kıyma olmak yerine günde önlerine 3-5 kilo ot koyularak yaşamalarını sağlasın” diye konuşarak alkış almış ve bu uğurda sesini duyurmaya çalışmıştı.