Geçim sıkıntısı çeken ve yardıma muhtaç olan vatandaşlara devlet tarafından destek veriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı genelge ile Ekim ayında yapılacak ödeme hakkında duyuru yayınladı. T.C. kimlik numarası ile başvuru yapan vatandaşlar 2.840 TL ödeme alabilecek. Yapılan duyuru ile birlikte çocuk parası, aile ve çocuk yardımı, iş görmezlik gibi birçok kalemde yardım yapmaktadır. Kurum tarafından yayınlanmış olan genelgede Ekim ayında yapılacak olan devlet yardımları hakkında açıklama yaptı. Başvurularını yapmış olan vatandaşlara, şartların yerine getirilmesi ile birçok kalemde devlet yardımı yapılarak vatandaşların faydalanması sağlanacak. Yapılan bu yardımlar ile vatandaşların nefes alması sağlanacak. Ekim ayında verilecek devlet destekleri ile ilgili açıklama da yapıldı.

Rapor Parası Ödemesi

Her hangi bir yerde çalışmaya devam eden veya çalışmayan vatandaşlara yönelik devlet tarafından birçok kalemde ödeme yapılıyor. Söz konusu ödemelerden bir tanesi de rapor ödemesidir. Doğumdan sonra ve annelik iznine ayrılmış olan kadınlar raporlu olduğu müddetçe ki bu 2 ayın üzerinden fazla olmaması gerekir. Rapor ödemesi yapılır. Anne olmuş olan kadınlar rapor parasına hak kazanmak için, çalışma hayatına geri dönmesi gerekir. Bunun yanı sıra yarım gün çalışan annelere çocuklarından uzak kalmayan annelere kreş ödemesi de yapılır.

genelge-ile-yayinlandi-kimlik-numarasiyla-basvuranlar-herkese-odeme-yapilacak

Ev Hizmetinde Çalışan Kişilere Prim Desteği

Ev hizmetinde çalışan kadın veya erkekler fark etmeksizin, devlet tarafından prim desteği sunulur. Bir ay içerisinde 10 günden az olarak çalışan, 10 gün üstünde çalışan kişilere prim desteği sunulur. 10 gün süreden az çalışanlara iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yapılır. 10 günün altında çalışan kişilerin prim ödemeleri işverenler tarafından gerçekleşir. Sürenin uzamasını isteyenler aynı takip eden son güne kadar taleplerini gerçekleştirirler ise uzun vadeli emeklilik için gerekli olan prim ödeyerek, ya da genel sağlık sigortası için prim ödenmesi halinde sağlık hizmetlerinden faydalanılabilir.