Geri ödemesiz, karşılıksız hemen 5 bin TL hesaplara geçiyor! Kefil yok, şart yok, evrak yok, başvurular başladı…

Geri ödemesiz, karşılıksız 5 bin TL hesaplara geçiyor! Kefil yok, şart yok, evrak yok, başvurular başladı… Para yardımı için detaylar haberimizde…

Ekonomi 22.07.2021 - 15:40 22.07.2021 - 15:40 Volkan Arık

Bu süreçte ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara devlet tarafından ödenen para yardımları devam ediyor. 5000 liralık destek verileceği haberi sosyal medyada büyük yankı uyandırırken vatandaşlar haberin gerçek olup olmadığını araştırıyor. E-devlet üzerinden ya da kaymakamlıklar aracılığı ile başvuru yapan vatandaşlar 5000 TL para yardımı ödemesi alabiliyor. Birçok farklı kalemle yapılan destek ödemelerinden faydalanmak için mutlaka yazılı başvuru yapmak gerekiyor.

Geri ödemesiz, karşılıksız 5 bin TL hesaplara geçiyor! Kefil yok, şart yok, evrak yok, başvurular başladı… Devlet destekleri özellikle pandemi sürecinde zor günler geçiren vatandaşları bir nebze olsa rahatlattı. Bazı vatandaşlar hala haberdar olmadıkları için devlet tarafından sağlanan yardım ödemelerinden faydalanamıyor. Ancak bu süreçte ev yapanlar, Fatura ödemek de zorlananlar yeni eşya almak isteyen vatandaşlar nakit para ihtiyacını devlet aracılığı ile karşılayabiliyor. Maddi durumunuzu yeterli değilse başvuru yaparak 40 bin liraya kadar nakit destek ödemesi alabilirsiniz. Aynı zamanda fatura ödemekte zorluk çeken vatandaşlar faturalarının 118 TL'lik kısmının yine devlet tarafından karşılanması için başvuruda bulunabilirler.

geri-odemesiz-karsiliksiz-5-bin-tl-hesaplara-geciyor-kefil-yok-sart-yok-evrak-yok-basvurular-bas-2

VATANDAŞLAR HABERİ OLMADIĞI İÇİN ALAMIYOR

Nakit para yardımı ödemeleri hala devam ediyor ancak birçok vatandaş yardımların devam ettiğini bilmediği için başvuru yapamıyor ve ödemeleri alamıyor. Elbette bu yardım ve destek ödemeleri için birtakım kriterlere uygun olmanız gerekiyor. Öncelikle sağlık durumları, özel koşullar ve gelir durumları ödemeleri alabilmek için son derece etkili. Vatandaşlar koronavirüs salgını döneminde çektikleri zorlukları devlet eli ile bir nebze de olsun azaltma imkanı buluyor. Çeşitli kurumlara başvuru yaparak bu ödemelerden faydalanabilirsiniz.

EV YAPAN VE ONARANA 40.000 TL’YE KADAR YARDIM

Özellikle koronavirüs salgını döneminde Dar gelirli vatandaşların evlerini yapması ya da onarması için devlet katkı sağlıyor. Betonarme ev yapımında 40 bin lira destek sağlanırken prefabrik ev yapımında 30 bin lira yardım veriliyor. Ev onarımı için devlet tarafından 20.000 lira ödenirken ev eşyası desteği olarak da 5000 TL veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bu nakit yardıma e-devlet aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

geri-odemesiz-karsiliksiz-5-bin-tl-hesaplara-geciyor-kefil-yok-sart-yok-evrak-yok-basvurular-bas-3

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ

İhtiyaç sahipleri için devlet tarafından elektrik faturası desteği de veriliyor. Her ay başvuru yapmanız durumunda faturanızın 118 TL'lik kısmının devlet tarafından ödenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yardım kaleminden faydalanmak için kişi başına düşen gelirim Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor.

KRONİK HASTALAR İÇİN ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ

Yine elektrik faturası desteği Kronik hastalığı olan vatandaşlara da veriyorlar. Cihaza bağımlı olan Kronik hastalığı bulunan vatandaşların elektrik faturasının 200 liraya kadar olan kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca bu kişilerin bir birikmiş elektrik faturası borcu varsa tek sefere mahsus olarak siliniyor.

geri-odemesiz-karsiliksiz-5-bin-tl-hesaplara-geciyor-kefil-yok-sart-yok-evrak-yok-basvurular-bas-4

HASTALIK YARDIMI ÖDEMESİ

Ayrıca yardıma muhtaç olduğu belirlenen tüberküloz SSPE hastalığından muzdarip olan kişilere de yine askılık yardımı veriliyor. Her ay bu kişilere 1658 lira ödeme yapılıyor. Ayrıca farklı kademelerde hastalığı bulunan kişiler için de farklı ödeme seçenekleri bulunuyor.

İŞE BAŞLAMA VE YÖNLENDİRME DESTEĞİ

İş arayan 18-55 yaş aralığındaki vatandaşlara da İŞKUR aracılığı ile devlet tarafından yol parası, traş ihtiyacı gibi ücretlerin giderilmesi için maddi destek veriliyor. Yılda 3 defa olmak üzere 40 100 lira arasında para ödemesi yapılıyor.  İŞKUR tarafından işe yönlendirilerek çalışmaya başlayan vatandaşlara da ilk maaşlarını alana kadar asgari ücretin üçte biri kadar ödeme yapılıyor.

geri-odemesiz-karsiliksiz-5-bin-tl-hesaplara-geciyor-kefil-yok-sart-yok-evrak-yok-basvurular-basladi-1

GEBELİK VE DOĞUM YARDIMI

Ayrıca dar gelirli olan vatandaşların gebelik döneminde sağlık kontrollerini atmamaları için aylık 45 lira ödeme yapılıyor. Yine dar gelirli gebe kadınlara bir defaya mahsus olmak üzere 100 lira ödeme yapılırken lohusalık döneminde düzenli kontrole gidilmesi halinde 2 kereye mahsus 45 lira ödeme yapılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@