Yoğun eleştiri alan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Gezi Parkı Davası'nda şikayetçi olarak yer alıyordu ki artık bu şikayetinden vazgeçti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve dönemin Adalet Bakanı DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin, Gezi Direnişi'nde mağduriyetlerinin olmadığını belirterek mahkemeye dilekçe verdiler.

Babacan ve Ergin, mağdurlar arasından isimlerinin çıkarılmasını talep ederek Gezi Parkı davasında herhangi bir şikayetinin olmadığını belirtirken akıllara durumdan dolayı aldıkları eleştiriler geldi zira AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdikleri konulardan birisi de Gezi Davası'ydı.

Gezi Parkı' davasındaki skandal karara tepki yağıyor...

Gezi Davası’nda savcılık, dönemin hükümet üyelerinin tamamını mağdur olarak iddianameye yazmıştı ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ayrılan o dönemin bakanlar kurulu üyeleri Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin de iddianamede mağdurlar arasında yer alıyordu ki bu durumları muhalif kanada geçtiklerinde eleştiri konusu olmuş, davadan vazgeçmemeleri sorgulanmıştı.

İslami Dayanışma Oyunları Ortalığı Karıştırdı! Erdoğan Açılışını Yapmıştı Ama Sonuç "Kavga" Oldu! Kimler Katıldı? İslami Dayanışma Oyunları Ortalığı Karıştırdı! Erdoğan Açılışını Yapmıştı Ama Sonuç "Kavga" Oldu! Kimler Katıldı?

Davutoğlu ve Babacan, kendi haberleri olmadan savcılığın isimlerini mağdur olarak yazdığını açıklamış ancak herhangi bir girişimde bulunmamışlardı dolayısı ile de eleştirilerinde samimi bulunmamışlardı.

Gezi Parkı eylemleri ve Gezi davası kronolojisi

Nisan ayında Gezi Davası’nda mahkeme, Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 18 yıl hapis cezası vermişti ki Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'na "davadan çekilin" çağrısı yapılmıştı.

Ali Babacan ve Sadullah Ergin’in avukatları da dün mahkemeye sunduğu dilekçede mağdur listesinde yer alan isimlerinin iddianameden çıkartılması talep ederlerken, Babacan’ın dilekçesinde dava sürecinin hiçbir safhasında mahkemeye mağdur olduğunu söylemediği ve yargılanan kişilerden şikayetçi olmadığı belirtildi.