Göbeklitepe nerede? Göbeklitepe neresi? Netflix ekranlarında yayınlanan Atiye dizisi sonrası en çok aranan yer Göbeklitepe oldu. Göbeklitepe gerçekten var mı? Göbeklitepe hikayesi nedir? Göbeklitepe neresi? Göbeklitepe nerede? Netflix Türkiye’de yayınl

Ziraat bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-8 Arasında Olanlara, 88000 TL Ödeme Veriyor! Ziraat bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-8 Arasında Olanlara, 88000 TL Ödeme Veriyor!

Göbeklitepe nerede? Göbeklitepe neresi? Netflix ekranlarında yayınlanan Atiye dizisi sonrası en çok aranan yer Göbeklitepe oldu. Göbeklitepe gerçekten var mı? Göbeklitepe hikayesi nedir?Göbeklitepe neresi? Göbeklitepe nerede?Netflix Türkiye’de yayınlanan Atiye dizisiyle birlikte Göbeklitepe yeniden gündeme geldi. Peki, Göbeklitepe nerede bulunmaktadır? Göbeklitepe’nin tarihi değeri nedir? Göbeklitepe ziyaret edilebilir mi?Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan önemli bir tarihi merkezdir. Şanlıurfa’daki Örencik Köyü’nün yakınlarında bulunan Göbeklitepe, dünyanın en eski tapınma alanı olarak kabul edilmektedir. 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Göbeklitepe, tarihin akışının yeniden yazılmasını sağlamıştır. 2019 yılı ‘’Göbeklitepe Yılı’’ olarak kabul edilmiştir. Göbeklitepe’nin geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanmaktadır.Dünya tarihindeki Neolitik Çağ ile ilgili bilgilerin yeniden yazılmasına sebep olmuştur. 1995 yılında Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt tarafından Göbeklitepe’deki kazı çalışmaları başlatılmıştır. 20 yıl boyunca kesintisiz devam eden çalışmalar sonucu dünyanın en eski tapın merkezi ortaya çıkmıştır. Milatta Önce 8 binli yıllara kadar kullanıldığı düşünülen Göbeklitepe, avcı yaşamdan tarım ve hayvancılığa geçiş döneminin izlerini taşımaktadır.Anıtsal dikili taşların bulunduğu tapınakta, taşlara işlenen en eski rölyefler de yer almaktadır. İnsan ve hayvan figürleri taşlara işlenmiştir. Ayrıca, dünya tarihine tarım çalışmalarının yapıldığı ilk yer olarak da geçmiştir. Bu yönüyle de insanlığın gelişimindeki rolü çok önemli kabul edilir. Göbeklitepe’nin en ilginç yanıysa; ortaya çıkış hikayesidir. Örencik Köyü’nden Şavak adlı bir köylü tarafından dünyanın en eski tapınağı bulunmuştur. Tarlasını sürerken heykeller bulun köylü, Şanlıurfa’daki müze yetkililerine heykelleri götürür.Lakin, heykellerin bir değeri olmadığı düşünülür ve müzenin deposuna kaldırılır. Uzun yıllar sonra Şanlıurfa’daki müzeleri ziyaret eden yetkili kişiler tarafından heykellerin değeri fark edilir. Bunun üzere Şavak adlı köylünün de yönlendirmesiyle kazı çalışmaları başlatılır. İnsanlık tarihindeki son avcı-toplayıcı insanların yaşadığı, yerleşik hayata geçiş ve hayvanların evcilleştirmesine dair önemli bilgilerin bulunduğu Göbeklitepe keşfedilir.