Göller Yöresi'nin 36 yıllık acı değişimi!

Göller Yöresi'nin 1984 ile 2020 yıllarında uydudan çekilen görüntülerinin karşılaştırılması acı gerçeği gözler önüne serdi. İşte küresel ısınma ve iklim değişiminin Göller Yöresi üzerindeki etkisinin fotoğraflı kanıtları...

Teknoloji 26.04.2021 - 16:15 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Küresel ısınmanın etkileri her geçen yıl daha fazla hissediliyor, uzmanlar uyarılarını yapmaya devam ediyor. Mevsimlerin dengesizleşip doğa olaylarının daha şiddetli ve kestirilemez şekilde meydana gelmesine yol açan küresel ısınma tüm Dünya gibi Türkiye'yi de derinden etkiliyor. Özellikle son 2 yılda baş gösteren yağış azlığı neticesinde oluşan kuraklık, tarım alanlarını tehdit ediyor. 

Göllerin bir kısmı tamamen kurudu!

Batı Akdeniz ile İç Anadolu'nun güneybatısında yer alan Göller Yöresi'nin de bu kuraklıktan gözle görülür şekilde etkilendiği kaydedildi. Acıgöl, Akşehir, Burdur, Eber ve Işıklı Gölü'nü içine alan Göller Yöresi'nin 1984 ile 2020 yıllarında uydudan çekilen görüntülerinin karşılaştırılması acı gerçeği gözler önüne serdi. Aradan geçen 36 yılda Türkiye'nin su kaynaklarında meydana gelen değişimi gösteren haritalara göre ülkede bulunan göllerin bir kısmı tamamen kurudu, bir kısmının su seviyesi ise ciddi oranda düştü.

Uydu fotoğraflarından elde edilen 36 yıllık değişim, küresel ısınmanın kanıtlarını gözler önüne serdi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Merdun, iklim değişiminin etkilerinin bu fotoğraflar sayesinde özle görülür hale geldiğini ifade etti. 

"Türkiye, yarı kurak iklim bölgesinde bulunuyor"

Türkiye'nin yarı kurak iklim bölgesinde bulunduğuna ve su kaynakları bakımından zengin olmadığına değinen Merdun, Akdeniz ülkelerinin ciddi bir kuraklık tehdidiyle yüzleştiğini söyledi. İnsan faktörünün bu kuraklıkta büyük bir etkiye sahip olduğunu vurgulayan  Prof. Dr. Merdun, yer altı ve yer üstü sularının bilinçsiz şekilde kullanıldığını sözlerine ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@