Google'da Bayraktar TB2 SİHA'ları en fazla aratan ülke Ermenistan oldu!

Ermenistan, Dağlık Karabağ Savaşı'nda kritik bir yere sahip olan Bayraktar TB2 SİHA'ları Google'da en fazla aratan ülke olarak kayıtlara geçti. 

Güncel 01.05.2021 - 13:39 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Bayraktar TB2 SİHA'lar, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ Savaşı'nda önemli bir yere sahip oldu. 

Ermenistan ordusunu ağır kayıplara uğratan Bayraktar TB2 SİHA'lar, aynı zamanda işgal altında tutulan çok sayıda yerleşim bölgesinin Azerbaycan tarafından kurtarılmasını sağladı. Bayraktar TB2 SİHA'lar, Dağlık Karabağ Savaşı'nda Ermenilerin kâbusu haline geldi. Azerbaycan'ın hava üstünlüğü karşısında zor durumda kalan Ermeni askerlerinden bazıları cephelerden kaçmak zorunda kaldı. Durum böyle olunca da Ermeni halkının Bayraktar TB2 SİHA'lara olan ilgisi iyice arttı. 

İlk sırada Ermenistan var!

Google'da Bayraktar TB2 SİHA'ları en fazla aratan ülke Ermenistan olarak kayıtlara geçti. Bayraktar TB2 SİHA'ları en fazla aratan 2'nci ülke Azerbaycan olurken, 3'üncü ülke ise Türkiye oldu. 

Bayraktar TB2 SİHA'ları Google'da en fazla aratan 4'üncü ülke Bosna Hersek olurken, 5'inci ülke Gürcistan, 6'ncı Sırbistan, 7'nci ülke Ukrayna, 8'inci ülke Çekya, 9'uncu ülke Slovakya ve 10'uncu ülke Letonya olarak açıklandı. 

"Kabiliyetleri görüldü"

Bayraktar TB2 SİHA'lara ilişkin açıklamada bulunan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, söz konusu hava araçlarının 2012 senesi itibarıyla geliştirilmeye başlandığını söylemişti. Bayraktar, 2014 senesinde envantere dâhil edilen Bayraktar TB2 SİHA'ların Türkiye'de terörle mücadele kapsamında kullanıldığını ve terör örgütlerinin kökünü kazıdığını belirterek, Dağlık Karabağ Savaşı sırasında da bu araçların kabiliyetlerine tanıklık edildiğini ifade etmişti. 

Bunun millî teknoloji adımı olduğuna dikkat çeken Bayraktar, Türkiye'nin yalnızca üreten değil, aynı zamanda hayal eden, araştıran ve geliştiren bir ülke olduğunu dile getirmişti. Bayraktar, yüksek teknoloji bakımından Türkiye ile Azerbaycan arasında iş birliği yapılması gerektiğini söylemişti.

"Dünyayı değiştirdi"

Francis Fukuyama isimli Amerikan siyaset bilimci, Türkiye tarafından son dönemde üretilen SİHA'lar ile dünyanın değiştiğini dile getirmişti. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile İsrail tarafından silahlı drone teknolojisi konusunda 2010'lu senelerin başında oyun kurulduğunu belirten Fukuyama, daha sonra Türkiye'nin de bu konuda yeni bir aktör haline geldiğini ifade etmişti. Fukuyama, Türk SİHA'larının global görünümü değiştirdiğini kaydederek, söz konusu hava araçlarının Dağlık Karabağ, Suriye ve Libya'da kullanıldığını dile getirmişti. Söz konusu hava araçlarının PKK'lı teröristlere karşı da kullanıldığını belirten Fukuyama, Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Ermeni unsurların uğradığı kayıplara dikkat çekmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@