Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google da yeni bir dönemin kapıları aralanıyor. Sosyal medya platformlarının gerisinde kalan Google değişim için harekete geçti. Kişiye özel içeriklerin ön plana çıkarılacağı Google’da keşfet özelliği de değişiyor. Google da artık sosyal medya uygulaması haline dönüşüyor. İşte detaylar…

Dünyanın en popüler arama motoru Google, sosyal medya platformlarının gölgesi altında kalma tehlikesine karşı değişim yolunu tercih etti. Teknoloji devi önümüzdeki süreçte kişiselleştirilmiş içerikleri ön plana çıkararak; kullanıcılarının ilgisini canlandırmayı hedefliyor. Son yıllarda kullanıcıları tarafından eleştirilerin hedefinde yer alan Google, içerik düzenlemesi yolunu tercih etti. Sosyal medya platformlarının sunduğu özellikleri sistemine entegre etmeye karar veren teknoloji devi; aynı zamanda yapay zekaya karşı da popülerliğini korumaya yöneldi.

Google’da Kişiye Özel Konu Başlıkları

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcısı bulunan Google’in sistemine entegre edeceği iki temel özellik olacağı açıklandı. Google’daki ilk değişim sosyal medya platformlarının sunduğu ‘’kişiselleştirme’’ özelliği olacak. Google kullanıcıları takip etmek istedikleri konuları belirleyecek. Bu konular seyahatten bilime, tarihten sanata, teknolojiden magazine kadar çok sayıda çeşitlilik içerebilecek. Google kullanıcılarının belirlediği konulara göre hazırlanan içerikleri ön plana çıkaracak. Belirlenen konulardaki içeriklere daha hızlı ulaşmanın yolları sunulacak.

Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz! Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz!

Google’nin yeni özelliği Google Alerts uygulamasının daha geniş kapsamlı halde sunulması olarak değerlendiriliyor. Bu özellik sayesinde sadece ‘’anahtar kelimeler’’ önemli olmayacak. Google Keşfet bölümü yenilenecek. Kullanıcılarının takip etmek istedikleri içerikler kişiselleştirilmiş halde sunulacak. Ayrıca, çerezlerin de azaltılması için harekete geçiliyor. Google kullanıcıları kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarken; bugüne kadar takip edemedikleri içeriklere de daha hızlı ve kolay şekilde erişim sağlayacak. Google kaliteli içeriklere ulaşmanız ve arama motorunu daha verimli şekilde kullanabilmeniz için sistem değişikliği yapacak.

91b7410e2a6d1851b57c13531aeaeb7fa8cb811a

Google Kullanıcıları Not Ekleyebilecek

Google’daki değişiklerden birisi ise uzun vadeli bir dönem içerisinde uygulanacak. Google kaliteli içerikleri önplana çıkarmak için kullanıcılarının web sayfalarına not ekleme özelliğini devreye sokacak. Örneğin merak ettiğiniz bir konuyla ilgili web sitesinde bir içerik okuduğunuzu düşünelim. İçeriğin kalitesine veya aradığınız bilgiye ulaşma seviyenize göre not ekleyebilirsiniz. Web sayfasındaki içerik hakkında ‘’Bu içerik eksik’’ veya ‘’Bu içerikte doğru bilgi verilmiyor’’ vs. tarzı eklemeler yapabileceksiniz. Web sayfasına yorum ekleme özelliği sadece yazı ile sınırlı kalmayacak. Kullanıcılar video ya da ses kaydıyla içerikle ilgili yorum yapabilecek. Kullanıcı yorumlarının hem SEO çalışmalarında hem de algoritma üzerinde etkili olması bekleniyor. Google’nin yeni özelliklerini test etmek için belirlediği ülkeler Amerika ve Hindistan oldu. Testin başarılı olması halinde ise diğer ülkelerde de aynı sistem kullanılacak.