Google'ın alan adını 25 liraya satın aldı!

Arjantin'de sosyal medyada kripto para piyasasıyla ilgili paylaşımlar yapan bir kullanıcının, bir açıktan faydalanarak Google'ın Arjantin'deki alan adını 25 liraya satın alması ülkenin gündemine oturdu.

Teknoloji 26.04.2021 - 13:54 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İnternet denilince akla gelen ilk şeylerden biri de arama motoru Google oluyor. 1996 yılında Stanford Üniversitesi'ndeki bir grup doktora öğrencisinin projesiyle başlayan girişimin teknoloji tarihine damga vurmasını kimse beklemiyordu. Sergey Brin ile Larry Page'in çalışmasıyla kurulan Google, zamanla rakipsiz oldu. İnternette bir şey aratmak için "Google'lamak" terimi kullanılmaya başlandı. 1998 yılında resmen kurulan Google'ın bugün dünya çapında yaklaşık 119 bin çalışanı vardır. 

Alan adı için 270 Arjantin pezosu ödedi!

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden olan arama devi Google, hiç beklenmedik bir durumla yüz yüze geldi. Rest of World'ün haberine göre, teknoloji devinin Arjantin'deki resmi domain adresi olan "google.com.ar" kısa süreliğine kaptırıldı. Kripto para piyasasıyla ilgili paylaşımlarda bulunan ve Trump'ı desteklediği anlaşılan Nicolas Kurona adlı bir kullanıcı, Google'ın Arjantin'deki domain adresini 270 Arjantin pezo ödeyerek (yaklaşık 25 lira) domain adresini satın aldı.

Google'ın Arjantin'deki domain adresinin başka bir kullanıcı tarafından satın alınması kısa sürede ülkenin gündemine oturdu. Durumu Twitter'dan takipçileriyle paylaşan Kurona, "google.com.ar" adlı adresin yeni sahibi olduğunu belirtti. Kurona'nın paylaşımı Arjantin'de deprem etkisi yarattı, ülkedeki Google domain güvenliğinin zayıf olması eleştirildi. 

Google alan adını kısa sürede geri aldı!

Andres Vazquez adlı bir dijital araştırmacı, bu satın almanın Arjantin'in domain hizmeti sağlayıcısı NIC'de gerçekleşen bir güvenlik açığı nedeniyle meydana geldiğini ifade etti. Yaşanan karmaşanın ardından Google'ın, alan adını geri aldığı öğrenildi. Bu işlem için Nicolas Kurona'ya ödeme yapılıp yapılmadığına ilişkin bilgi verilmedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@