Emekli maaşları ile enflasyon arasında ki fark her geçen gün artmaya devam ediyor. Durum böyle olunca cumhurbaşkanı emeklilere müjde verdi.

Emekli olan tüm vatandaşlara bankalar üzerinden ek ödeme yapılacağı duyuruldu. Henüz ek ödeme ile ilgili yazılı bir açıklama gelmedi. Ayrıca ek ödeme ücretinin ne kadar olacağına ilişkin bir bilgide verilmemiş durumda. Maaşlara ek olarak ödenecek olan bu yardım için emeklilerden bazı şartların taşınması da istenmektedir. Öte yandan bu ödemeler otomatik olarak her emeklinin hesabına yansımayacak. Emekli vatandaşlar ilk olarak ek ödeme alabilmek için başvuru yapması gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında emekli vatandaşlar başvuru nasıl yapacaklar? Dahası bunun için onay süresi ne kadar olacak? İşte detaylar!

Gözden kaçırmayın

Rusya-Ukrayna Savaşında Tarihi Hamle! Zelenski Uyardı Ancak Birçok Ülkeyi Savaşa Dahil Edecek Bu Hamle Kimden Geldi?? Rusya-Ukrayna Savaşında Tarihi Hamle! Zelenski Uyardı Ancak Birçok Ülkeyi Savaşa Dahil Edecek Bu Hamle Kimden Geldi??

Başvuru Nasıl Yapılır? Onay Süresi Ne Kadar?

Emekli olan vatandaşların maaşlarının yükselmesi için belirli bankalar üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Henüz başvuru tarihleri ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak başvuru yapılacak bankalar sırasıyla Vakıfbank, Ziraat bankası ve Halkbank olarak belirlendi. Bu bankaların şubelerinden veya internet bankacılığı üzerinden kolayca başvuru yapılmaktadır.

Bankaların ortak olduğu bu yardımlar genel olarak 14 ile 30 iş günü içerinde sonuçlanmaktadır. Ayrıca her emekli sadece bir başvuruda bulunmak zorunda değildir. Maaş yükselme başvurusu ret edilen emekli vatandaşlar tekrar başvuru yapabilmektedir. Böylece koşulları karşılayan emekli vatandaşların maaşlarında bir artış gözlenecek. Peki, koşullar neler?

Emekli Maaş Yükselmesi Başvuru Koşulları

Başvuru koşulları arasında yaş şartı aranmamaktadır. Her yaştan emekli maaş yükseltme yardımı için başvuruda bulunabilmektedir. Ancak maaş ödemesinin yapıldığı bankalara borçlu olmamak veya kredi notunun düşük olmaması özel şartlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle başvuru öncesinde borç taksitlendirilmesi yapılması tavsiye edilmektedir. Öte yandan aranan farklı bir şart bulunmamaktadır.

Başvurusu kabul edilen vatandaşların maaş kartlarına artı bir bakiye eklenmektedir. Bu bakiye sayesinde 12 aya varan taksitler ile harcama yapıla bilinmektedir. Başvuru onayından sonra ek avanslar otomatik olarak mobil bankacılık hesaplarına yansıyacaktır. Dileyen emekli vatandaşlar maaş kontrolünü anlık olarak mobil uygulamalar üzerinde yapabilir.