Fenerbahçe'nin 1959 yılı öncesindeki şampiyonluklarının resmi olarak kabul edilmesi için TFF'ye yaptığı başvuru bir süredir tartışmalara neden oluyor. Fenerbahçe'nin başvurusunun ardından diğer kulüplerin de devreye girmesiyle "şampiyonluk sayısı tartışm

Beşiktaş, Atletico Madrid'i 2-0 Yenerek Hazırlık Maçında Galibiyetle Ayrıldı Beşiktaş, Atletico Madrid'i 2-0 Yenerek Hazırlık Maçında Galibiyetle Ayrıldı
Fenerbahçe'nin 1959 yılı öncesindeki şampiyonluklarının resmi olarak kabul edilmesi için TFF'ye yaptığı başvuru bir süredir tartışmalara neden oluyor. Fenerbahçe'nin başvurusunun ardından diğer kulüplerin de devreye girmesiyle "şampiyonluk sayısı tartışması" Türk futbolunun gündemine oturdu. Bu tartışmalar sürerken bir başvuru da İzmir ekibi Göztepe'den geldi. Süper Lig'de peş peşe aldığı galibiyetlerle moral bulan İzmir ekibi, 1950 yılında kazandıkları şampiyonluğun da kabul edilmesi için resmen TFF'ye başvuru yaptı.


1950 yılında finalde Gençlerbirliği'ni yenmişti!


O yıllarda Türkiye Futbol Birinciliği adı verilen bir ligin oynandığını bildiren Göztepe, bu milli ligde alınan şampiyonluğun tescil edilmesi için resmi dilekçe yazdı. Fenerbahçe'nin 1959 yılından önce kazandığı şampiyonlukların tescil edilmesi durumunda Göztepe'nin şampiyonluğunun da resmiyet kazanması gerektiği aktarıldı. İzmir'de yapılan turnuvada yarı finalde Beşiktaş'a diz çöktüren ve finalde Gençlerbirliği'ni yenen Göztepe 1950 yılında kupayı havaya kaldırmıştı. Tam 71 yıl önce kazanılan kupa halen daha Göztepe'nin müzesinde sergileniyor. Sarı- kırmızılı ekibin 2 Türkiye Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası da bulunuyor.

TFF Başkanı Nihat Özdemir ne demişti?


Tescil edilmeyen şampiyonluklarla ilgili açıklamada bulunan TFF Başkanı Nihat Özdemir kritik bir açıklamada bulunmuştu. Açıklamada şu ifadeler yer almıştı:
"Federasyona gittiğimde ilk işim bizim hukukçu arkadaşlarımızı çağıracağım, bu dosya ne durumda soracağım. Bir bakalım, görelim ama ben isterim ki Fenerbahçe eğer dördüncü yıldızını takacaksa taksın, 1 senesi var 20'yi alsın. Beşiktaş'ın da az senesi var onlar da tamamlasınlar. Galatasaray'ın da sayılmayan şampiyonlukları var. Bakacağım dosyaya, arkadaşlarımdan görüş alacağım."


Eski şampiyonlukların güvenilirliği bir hayli şaibeli!


Türkiye'de ilk defa 1924'te düzenlenmeye başlanan futbol organizasyonlarında ilk şampiyon Harbiye, ikinci şampiyon ise 1927 yılında düzenlenen turnuvayı kazanan "Muhafız gücü" olmuştu. Zaman içinde düzenlenen turnuvalarda İstanbulspor, Eskişehir Demirspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Ankaragücü ve Göztepe gibi kulüpler şampiyonluklar kazanmıştı. Ancak bu yıllarda düzenlenen turnuvaların güvenilirliği ile ilgili ortaya çıkan birçok sorun bu şampiyonlukların tescilini zorlaştırıyor.