Altın son zamanların en yüksek seviyelerini test etmeye başladı. 1780 bandını geçen gram altın, rekor tazeledi. Uzmanlar güncel altın fiyatlarıyla ilgili uyardı.

Altın fiyatları yeni güne rekorla başladı ve dikkatleri üzerine çekti. Gram altından rekor haberi gelince gözler çeyrek altına ve ONS'a çevrildi. 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak?

İsrail ve Filistin arasındaki savaş, altın fiyatlarındaki yükselme trendini sürdürdü. Çeşitli kaynaklara göre, bu çatışmaların daha geniş çaplı bir çatışmaya dönüşebilme endişesi altının fiyatını son üç ayın en yüksek seviyesi olan 1.978 dolara taşıdı. Çatışmaların başlamasından önce 1.830 dolar seviyelerinde olan altın fiyatı, son iki haftada yaklaşık yüzde 8 artış gösterdi. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar da etkili oldu. Dolar/TL oranı 27.62'den 28.02'ye yükselirken, gram altının değeri de rekor bir artışla bin 785 TL'ye ulaştı. Bu yükseliş yüzde 9.8 oranında oldu.

ABD ekonomisindeki olumlu veriler, Federal Rezerv'in (Fed) faiz oranlarında yakın zamanda bir artırıma gitme ihtimalini piyasalarda konuşulur hale getirdi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi de bu gelişmelerle yüzde 4.99'a ulaştı, bu da son 17 yılın en yüksek seviyesi. Capital com'dan Kyle Rodda, bölgedeki savaşın genişlemesi ihtimali nedeniyle yatırımcıların daha güvenli yatırım araçlarına yöneldiğini belirtti. Ayrıca, Fitch, Fed'in gelecek yıl faiz artırabileceği yönündeki beklentilerin azalmasıyla altın fiyatlarının destek gördüğünü dile getirirken, TD Securities'ten Daniel Ghali, ekonomik durgunluğun altın fiyatlarını daha da artırabileceğini vurguladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, jeopolitik risklerin farkında olduklarını belirtti, ancak ekonomik göstergelerin sıkılaştırıcı bir para politikası gerektirebileceğini ifade etti. Genellikle ABD tahvillerinin getirilerindeki yükselme altın fiyatlarını olumsuz etkiler, ancak analistler, şu anki durumun bu genel eğilimi değiştirdiğini ve altına olan ilginin süreceğini belirtiyorlar.