İran şirketi Razi'yi tek başına satın alabi­lecek imkanlara sahip iken, "Devlet sırrı" denilerek önce bir kısmı batık bir şirkete, bir kısmı da yeni kurluan bir şirkete devredilen sonra İran şirketi Razi'ye satılan Gübre Fabrikaları Türk A.Ş. de patladı...

Erdoğan'ın "Eşim Arap, Ben İse Gürcüyüm" Sözleri Olay Oldu! Ne Zaman Dedi? Erdoğan Gürcü mü? Türk Değil mi? Erdoğan'ın "Eşim Arap, Ben İse Gürcüyüm" Sözleri Olay Oldu! Ne Zaman Dedi? Erdoğan Gürcü mü? Türk Değil mi?

GÜBRETAŞ'ta, Genel Müdür yardımcıları, Fabrika Müdürü ile İskenderun Tesis Müdürü'nün artarda görevden alınması dikkat çekti.

Soner Yalçın’ın Temmuz 2021’deki yazısında ortaya çıkarttığı üzere kamu iktisadi teşebbüsü olan Gübre Fabrikaları Türk A. Ş.’nin yüzde 23.91'lik hissesinin, 656 milyon dolarlık İranlı Gübre fabrikasını alma ihalesinden kısa bir süre önce kurulan bir firmaya devredilmesi dikkat çekmişti.

Daha da skandalı aynı dönemde bir de yüzde 11.95'lik hissenin de batık bir şirkete, üstelik hiçbir sermaye katkısı olmadan verildiğinin ortaya çıkması olmuştu.

AKP'de, eski milletvekili Mehmet İhsan Arslan'a uyarı cezası çıktı

Bu arada GÜBRETAŞ’ın, İran şirketi Razi'yi tek başına satın alabi­lecek imkanlara sahip iken, birisi henüz yirmi günlük Asya Gaz A.Ş ve bir diğeri de mahkeme kararıyla iflası istenmiş Tabosan Mühendislik A.Ş. firmalarıyla neden ortak yapıldığı açıklanmazken dönemin Tarım Baka­nı Mehdi Eker bu soru­lara “devlet sırrı” diye yanıt vermemişti.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan GÜBRETAŞ’dan, KAP’a gönderilen açıklamada Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Bağrıyanık ile İşletme ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Karaman,  Fabrika Müdürü Nihat Dellal ve İskenderun Tesis Müdürü Ali Aslan’ın görevlerinden ayrıldığı belirtilirken yeni atamaların ise henüz yapılmadığı öğrenildi.

AKP'nin kurucularından Mehmet İhsan Arslan'dan tarihi geçecek şok itiraflar

Bu ilginç gelişme sonrası yine akıllara Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan GÜBRETAŞ'ın ilginç devir ve satış süreci gelirken ayrıca Asya Gaz A.Ş. sahibi Şaban Kayıkçı’nın Diyarbakır İl Tarım'da memurluk yapması ve Soner Yalçın da yazısında, “Şaban Kayıkçı'nın arkasında 20 yıldır Er­doğan'a pek yakın Diyarbakırlı hangi AKP milletvekili var” diye sorması geldi.

Sonuç olarak bu ilginç süreçte gazetecilerden Bahadır Özgür ise Gübretaş’ın 656 milyon dolarlık yatırım yaptığı İran'daki gübre fabrikasının başkan yardımcısının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden Diyarbakır Eski Milletvekili M. İhsan Arslan olduğunu ortaya çıkartmıştı.

Söz konusu bu görevden almaların ise bu ismin ortaya çıkmasının ardından gelmesi dikkat çekici oldu.

İhsan Arslan: Parlamenter sisteme geçişin çok uzak olmadığını düşünüyorum - BBC News Türkçe