Kış aylarına yaklaşırken koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Vakaların ve ölüm oranlarını arttığına dair gelen haberler arasında Danimarka'da yapılan bir tespit tüyler ürpertti.

Yapı Kredi'den Faizsiz ve Masrafsız Kredi Fırsatı! 10 bin TL'ye Kadar Faizsiz ve Masrafsız Krediniz Anında Hesabınızda Yapı Kredi'den Faizsiz ve Masrafsız Kredi Fırsatı! 10 bin TL'ye Kadar Faizsiz ve Masrafsız Krediniz Anında Hesabınızda
Kış aylarına yaklaşırken koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Vakaların ve ölüm oranlarını arttığına dair gelen haberler arasında Danimarka'da yapılan bir tespit tüyler ürpertti.Danimarka'daki büyük vizon kürkü üretim tesislerinde koronavirüsün güçlenmiş bir versiyonuna rastlandı. Ülkenin kuzeyinde yer alan Jutland bölgesindeki bazı vizon çiftliklerinde ve kıtanın kimi bölgelerinde koronavirüsün güçlenmiş yeni tipleri tespit edildi. Vizon kürkü üretiminde dünya devi olan Danimarka'daki bazı çiftliklerdeki vizonlarda virüsün daha güçlü hale dönüştüğü belirlendi. Bu güçlü virüsün ise 12 kişiye bulaştığı kaydedildi.


Yeni virüs, aşının etkisini azaltabilir


Durumun oldukça ciddi olduğunu aktaran Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, yeni virüsün vücudun "antikor üretme yeteneğini" düşürdüğünü bildirdi. Frederiksen, oluşan güçlü virüsün muhtemel bir aşının etkilerini azaltabileceğini aktardı.


Başbakan Frederiksen: Bu yük bizim omuzlarımızda!


Ülkedeki çiftliklerdeki vizonların uyutulacağını belirten Başbakan Frederiksen, bu virüsün dünyaya bulaşmaması için omuzlarına bir yük bindiğini söyledi. Bu kararı almanın zorunlu olduğunu kaydeden Frederiksen damızlık olanlar da dahil vizonların uyutulacağını duyurdu.


17 milyon vizon uyutulacak


Virüsü durdurmak istediklerini kaydeden Polis Şefi Thorkild Fogde, ülkede bulunan 17 milyon vizonun uyutulacağını bildirdi. Ticaret Bakanı Simon Kollerup ise virüsün bu yeni haline "Cluster-5 virüs" adı verildiğini ifade etti.