104’ünün de “lojman” ve “koruması” iptal edildi!

Gece yarısı darbe bildirisi yayımlayarak millî iradeyi tehdit eden 104 emekli amiral için yen ikarar çıktı. Hadsiz bildirinin altında imzası bulunanların lojman ve koruma hakları kaldırıldı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önerdiği ve toplumun büyük kesiminin yerinde görerek destek verdiği önerilerden bazıları gerçek oldu.

Gece yarısı millî iradeyi yayımladıkları darbe bildirisi ile tehdit eden 104 emekli amiral, Montrö Anlaşması ve TSK personel alımı gibi konularda iktidara tehditler savurmuş ve “Aksi takdirde” diyerek başladıkları ifadeleri “Türkiye Cumhuriyeti devleti, tarihte örnekleriyle dolu olan, bekası için tehlikeli olayları ve bunalımlı dönemleri yaşama tehdidi ve risk ile karşılaşacaktır.” şeklinde sürdürmüştü.

Bahçeli 104 amiral için ne demişti?

104 emekli amirale en sert tepki ise Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti.

Muhtıra tarzında hazırlanıp gece yarısı servis edilen bildirinin altına imza atan tüm emekli amirallerin rütbelerinin derhâl sökülmesi, emeklilik haklarının kaldırılması, emekli maaşlarının kesilmesi ve bildirinin çok yönlü olarak adli ve idari bakımdan soruşturulması gerektiğini belirten MHP Lideri Bahçeli, 104 vesayetçi emekli amiralin imzasının yer aldığı bildirinin önünün ve arkasının kararlılıkla araştırılması, bildiri rezaletinin içinde kimlerin yer aldığının tespit ve tevsik edilmesi gerektiğini kaydetmişti.

10 gözaltı, 4 ifadeye çağırma!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise bildiri ile ilgili soruşturma başlatmış ve bildiriyi hazırladıkları, imzaya teşvik ettikleri belirlenenler hakkında gözaltı kararı vermişti.

Emekli amiraller Ergun Mengi ve Atilla Kezek Ankara’da; Ramazan Cem Gürdeniz, Kadir Sağdıç, Alaettin Sevim, Bülent Olcay, Türker Ertürk ve Nadir Hakan Eraydın İstanbul’da; Ali Sadi Ünsal ve Turgay Erdağ ise Kocaeli’de sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı. Emekli amiraller Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal, Atilla Kıyat ve Mustafa Özbey’e ise Ankara Emniyet Müdürlüğüne 3 gün içinde gelmeleri tebliğ edilmişti.

Lojman hakkı ve koruma hakkı iptal!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP liderinin de vurguladığı, darbe imalı bildirinin önünün ve arkasının araştırıldığı bilgisini vermişti.

Hadsiz bildirinin altında imzası bulunan vesayetçi emekli amirallerin lojman haklarının ve koruma haklarının iptal edildiği öğrenildi.