Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Güncel

18 Ocak 2021 Pazartesi 10:49:44

2. El Otomobil Fiyatları Tepetaklak Oldu! Satmayan Pişman Oldu

2020 yılı dünya için oldukça farklı bir yıl olarak tanımlanacaktır. Yaşanan Covid-19 Salgını can kayıplarının yanı sıra sektörlerin değişmesine neden olmuştur. 2.el otomobil piyasası da bu bağlamda hiç görmediği rakamları görmüştür.

Durum;

  • Araç üreticilerinin fabrikalarının kapatılması,
  • Bazı araç üreticilerinin sistematik olarak çalışmaya başlaması,
  • Dünya çapında araç üretiminin bir süre durması gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Bilindiği üzere ülkemizde otomatik üretimi tam manası ile yapılmamaktadır. Araçlar yurtdışından temin edilmektedir. Fabrikaların araç üretimini durdurmasından sonra sıfır araç bulmak sıkıntı oluşturmaya başlamıştır. Artık 2.el otomobiller almak zorunda kalanlar ise oldukça yüksek rakamlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu durum devletin duruma müdahale etmesini isteyen bir güruhun oluşmasına yetecek kadar ciddi boyutlara ulaşmıştır.

2. EL Araçlarda Fiyatlar Düştü

2021 yılı içerisinde salgın kontrol altına alınmamış olmasına karşın aşı çalışmaları başlamıştır. Bu çerçevede normalleşme adımları atılmaktadır. Fabrikaların işlevine geri dönmesi ile birlikte sıfır araç üretimleri yeniden başlamıştır. Ülkemizde de yeniden sıfır araçlar girmeye başlamıştır.

Piyasalarda 2.el otomobil fiyatlarının düşmesi de aynı nedenden kaynaklanmaktadır. İnsanlar neredeyse ikinci el araç fiyatlarına sıfır araç alabilme şansına sahiptir. Bu neden yüzünden ikinci el olarak satışa sunulan;

  • Otomobil,
  • Kamyon,
  • Kamyonet gibi bineklerin fiyatlarında indirime gidilmiştir.

Sıfır Araç Piyasası Hareketlendi

Sıfır araç alım satım işlemleri ise geçtiğimiz aylara göre oldukça hareketlenmiştir. Özellikle yapılan vergi indirimleri kapsamında istedikleri araçları sıfır olarak almak isteyenler galerilere koşmuştur. Belli zaman dilimleri içerisinde geçerli olan kampanyalara hemen herkesin katılması mümkündür. Sıfır araçların piyasa değerleri ise model, marka gibi kıstaslar üzerinden belirlenmektedir.

Sıfır araç piyasasının hareketlenmesinden sonra piyasaların eski haline dönmesi beklenmektedir. Ancak uzun süre değişik rakamlar gündemde olduğu için durumun anında eski haline dönmesi imkansızdır. Yine de birkaç ay öncesine göre normalleşme adımlarının işe yaradığından bahsetmek mümkündür. piyasa değerlendirme konusunda uzman olan kişilerin görüşleri de bu yöndedir.

Rakamlar Eski Haline Dönüyor!

Vatandaşlar ellerinde bulunan 2.el otomobillerin satışı için beklemeyi tercih etmişlerdir. Bu durumun nedeni daha önce de bahsedilen sıfır araç bulma zorluğu olarak belirtilmektedir. Fakat altı çizildiği üzere artık durum bu şekilde devam etmemektedir. İsteyenler istedikleri sıfır araçları özel olarak getirtebilmektedir.

Sıfır araç piyasasının hareket kazanması rakamların eski haline dönmesi olarak nitelendirilebilmektedir. Zira olması gereken de 2.el araçların fiyatlarının sıfır araçlardan daha düşük seyretmesidir. Covid-19 salgını sadece otomotiv sektöründe olumsuz etkilerini göstermemiştir. Hemen her sektör bu bağlamda olumsuz olarak etkilenmiştir. Ancak ekonomide istikrar başlığında atılan normalleşme adımları ile piyasaların eski haline dönmesi beklenmektedir.

Alım Satım İçin En Uygun Zaman!

Vatandaşlar 2.el araç fiyatları düşüyor haberlerinden sonra hem alım için hem de satım için acele etmeye başlamışlardır.  Daha önce açıklandığı üzere özellikle satıcı olanlar piyasa fiyatlarının yükselmesi için ilana çıkmayı geciktirmiştir. Fakat uzmanlar artık geciktirmenin tercih edilmemesi gerektiğinin altını çizmektedir. Zira düşmeye başlayan fiyatların zaman içerisinde daha da azalması ihtimali bulunmaktadır. Bilindiği üzere 2.el araç ilanları;

  • Gazetelerden,
  • Web sitelerinden,
  • Alım satım uygulamalarından verilebilmektedir.

Konu hakkında yapılan incelemeler geçtiğimiz aylarda bu platformlarda 660 bin civarında araç olduğunu göstermektedir. Fiyatların düşmesi ile birlikte satılık olan araç sayısı bir anda 700 binlere yaklaşmıştır. Bu da özellikle satıcıların piyasa değerlendirmelerini yakından takip ettiklerini göstermektedir. Fakat bu kez de alıcılar rakamların bir nebze daha aşağı düşmesini beklemektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı