3 Milyon Kripto Para Sahibini İlgilendiriyor: İşte Kripto Para Vergisinin Detayları

kripto para vergisi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternetin en popüler yatırım araçlarından biri haline gelen kripto paralar, Türkiye’de de çok ilgi görüyor. Kripto para alım satımı ile ilgili Btcturk, Paribu ve Thodex gibi birçok borsanın açılması ve milyonlarca kişinin kripto para satın almaya yönelmesinin ardından bu konuyla ilgili regülasyonlar ve vergiler de gündeme geldi. Araştırmalara göre Türkiye’de 3 milyon kripto para yatırımcısı bulunuyor ve Merkez Bankası, BDDK ve SPK son dönemde kripto para alım satımı ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 2021 yılının ilk aylarında yürürlüğe girmesi beklenen kripto para düzenlemelerinde birçok önemli detay var.

Kripto para borsalarına lisans ve sermaye şartı

Kripto para sektörünü ekileyecek düzenlemelerde en çok öne çıkan, aracı kurumlar için lisans ve asgari sermaye şartı sunulması. Şirketlerin teknik olarak yeterliliğe sahip olmasına ek olarak SPK lisansı da istenecek. Şu anda Türkiye’de 70’e yakın borsa bulunuyor. 

Kripto paralardan vergi alınacak

Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralarla ilgili diğer bir yenilik de kripto paraların menkul kıymetler olarak tanımlanıp, altın ve dolar gibi kıymetlerde olduğu gibi stopaj vergisine tabi tutulması. Türkiye’nin dünyada 4., Avrupada ise 1. sırada yer aldığı kripto para işlem hacmi göz önünde bulundurulduğunda, alım satımı yoğun şekilde yapan kişiler için belli bir vergi alınabilecek. Ancak alım yapıp uzun süre elinde tutan, hold mantığı ile giden kişiler bundan etkilenmeyecek. 

Yorumlar kapalı.